ZAHRADA

Proč je vhodné využívat automatický zavlažovací systém

Pokud se chcete věnovat pěstování okrasných i užitkových rostlin či dřevin, je třeba si uvědomit, kolik tomu můžete věnovat času. Mnoho času i práce si můžete také usnadnit třeba automatickou závlahou, která za vás bude pravidelně dodávat vláhu rostlinám.

Během pěstování rostlin představuje automatický zavlažovací systéme vysoce efektivní pomoc. Kdy automatické zavlažování oceníte a jaké jsou jeho výhody? Zavlažovací systém vám pomůže, když budete na dovolené, na služební cestě, v pracovním vytížení, nebo jednoduše svoje rostliny snad odjakživa zapomínáte zalévat. Ony vás pak na nedostatek vody upozorní až svými oschlými listy. Automatizovaný zavlažovací systém je skvělým řešením pro všechny, co si chtějí v zimní zahradě, ve skleníku i na terase pěstovat rostliny, ale nemají na to pravidelně tolik času, kolik potřebují.

 

V čem vám pomůže automatické zavlažování

Automatický zavlažovací systém za vás vyřeší dodávku vody či živného roztoku pěstovaným rostlinám. Stačí si třeba jednou za týden nebo 14 dní najít chvilku na to, abyste do něj tento roztok doplnili. U rostlin pak nemusíte být každý den, zavlažovací systém to udělá za vás. Systém automatické závlahy vám ušetří spoustu práce, času, vody a tím i financí. Podle studií dokáže automatické zavlažování zahrady při správném používání ušetřit asi 60 % vody. Díky důmyslným konstrukcím a propracovaným systémů nemusíte nechat vydat ani kapku vody nazmar.

 

Jak na zavlažování zahrady

Velmi důležité je i zavlažování trávníku, který často trpí nedostatkem vody. Proto se automatické zavlažování trávníku využívá stále častěji. Zavlažovací systémy jsou řízeny pomocí elektronické ovládací jednotky, kde lze nastavit požadovaný program s četností i délkou zálivky na jednotlivých okruzích. V určeném čase se jednotka spustí a dá pokyn ventilům. Tlak vody vysune postřikovače ze země a ty po stanovenou dobu jemně kropí všechny plochy zadané v jejich akčním rádiusu. Pak se ventily uzavřou a postřikovače se opět zasunou pod povrch. Dešťová čidla a čidla půdní vlhkosti systém spustí, když klesne vlhkost půdy pod minimální hodnoty. Zavlažovat se má časně ráno, kdy je minimální odpar vody a rostliny nedostanou tepelný šok z náhlého ochlazení studenou vodou.

Související příspěvky

Jak vybrat a kde pořídit opravdu kvalitní zahradnický substrát?

redakce

Zámková dlažba jako okrasa zahrady

redakce

Zimní zahrada je specifická stavební konstrukce, na jejíž plánování je moudré si vyhradit dostatek času nejlépe ještě před stavbou domu.

redakce