ZAHRADA

Připravte se na jarní sezónu. Právě teď je ideální pořídit si fóliovník

Máme sice před sebou tři zimní měsíce, ale jaro pak přichází rychle a mnohdy ze dne na den. S prvními březnovými dny již můžeme vysévat časné plodiny. Ideální je jejich rychlení v pařeništi, ještě lépe pod fóliovníkem, který pak využijeme celoročně. Proč patří fóliovník na každou zahrádku?

Připravte se na jarní sezónu. Právě teď je ideální pořídit si fóliovník

Máme sice před sebou tři zimní měsíce, ale jaro pak přichází rychle a mnohdy ze dne na den. S prvními březnovými dny již můžeme vysévat časné plodiny. Ideální je jejich rychlení v pařeništi, ještě lépe pod fóliovníkem, který pak využijeme celoročně. Proč patří fóliovník na každou zahrádku?

Češi se opět vrací k pěstování. Důvodem je nejen snaha vypěstovat si zdravou zeleninu a ovoce bez chemie, ale nově i nutnost ušetřit. Pokud zvládnete co to kolem semenářství, nebo máte ve svém okolí známe, se kterými si můžete měnit sazenice, vyjde vás pěstování ještě levněji. Plodiny pohnojíte vlastním kompostem, na škůdce se dá jít ve většině případů přírodními prostředky. Takže žádné velké výdaje vás nečekají. Co se však hodí, to je možnost pěstování některých plodit pod krytem. Zatímco skleník je nákladný a náročný na vybudování, fóliovník umí nabídnou ekonomické řešení. Když si jej teď pořídíte, jaro vás nemůže překvapit. Prostě jej pak během jednoho dopoledne na zahradě postavíte a můžete začít sázet.

Bílý zahradní tunel, foto: Gardenway.cz

Proč pěstovat pod fólií?

Fóliovníky jsou především levnější náhradou drahých a na stavbu náročných skleníků. Plachta sice nevydrží věčně, náklady na pořízení nové však nejsou vysoké a natáhnete ji na stejnou konstrukci. Fólie má již implementovány větrací okénka, do kvalitních fóliovníků, jaké nabízí e-shop Gardenway.cz, máte též široký vjezd, takže sem bez problémů zajedete i s obřími, 180 litrovými kolečky.

Fóliovníky umožňují urychlení kultivace rostlin. Nabízí časnější úrodu, jsou též ochranou rostlin před nečasem. Pod fólií sice nemůžete topit, ale před mrazem rostliny ochráníte i primitivními prostředky, jako je zakrytí netkanou textilií, pod kterou můžete ještě vložit třeba PET lahve s teplou vodou. Rostliny takto přežijí i pro naše klimatické podmínky tak typické nepříjemné jarní mrazíky.

Zatímco fóliovník poskytne například paprikám větší teplo, rajčata navíc chrání před plísní. Na listech neulpívá rosa, ani na ně neprší. Nedochází tak k masivnímu šíření plísně rajčatové.

Záhony i nádoby

Pod fóliovníkem máte možnost vytvořit klasický záhon, vyvýšený záhon, ale rovněž pěstovat rostliny v obalech. Například papriky dobře prosperují v 12 až 15 l květináčích. Pokud k nim ještě přidáte kapkovou závlahu, ušetříte rovněž čas při zalévání.

Zelený plastový tunel pro pěstování zeleniny a ovoce, foto: Gardenway.cz

Co pěstovat po fóliovníky?

Předně zde vypěstujete různou jarní rychlenou zeleninu – saláty, ředkvičky i kedlubny. Pod fóliovník patří též papriky i rajčata. Ve fóliovníku se daří rovněž okurkám. Ale pozor, jejich pěstování spolu s rajčaty se nedoporučuje kvůli vzájemnému šíření nemocí. Dále se zde bude dařit další teplomilné zelenině. Rozpěstujete zde balkonovky i letničky ze semínek. Můžete zkusit i pěstování melounů, ale pozor – zaberou hodně místa. A co ovoce? Zkuste nějakou exotiku. Daří se zde fíkům i citrusům, které po zimě vytáhneme z bezmrazého chladného zimoviště a dáme pro lepší růst a rychlejší nasazení i zrání plodů do fóliovníku.

Související příspěvky

Trápí vás zvýšená tvrdost bazénové vody?

redakce

Jaký materiál zvolit pro zahradní přístřešek? Jednoznačně dřevo!

redakce

Elegantní řešení terasy nebo dlažby? Zkuste bezúdržbové WPC materiály

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.