ZAHRADA

Potrápilo vás letos sucho? Jímka na dešťovou vodu pomůže.

Letošní horké a suché léto bylo náročné nejen pro lidi, ale samozřejmě i pro přírodu. Zahrádky u domů i chat byly vyschlé, voda rychle docházela i v potocích a řekách a déšť se ukázal jen velmi výjimečně. Jak se na další sucho připravit a udělat si zásoby?

Léto nám ukázalo, že nedostatek vody je a bude čím dál častějším tématem. Pitná voda zdražuje a jen málokdo si v létě dovolil zalévat zahradu z vodovodního řádu. A tak se většina majitelů domů a rekreačních objektů spoléhala na přírodu a snažila se zachytávat dešťovou vodu pokud zapršelo. Zároveň tak každému přišla na mysl myšlenka, jak nedostatek vody řešit do budoucna. Sudy pod okapem mají jen omezené využití a navíc, pokud opravdu prší, jsou hned plné a zbylá voda se bez užitku vsákne do země zpravidla v místech, kde ji nepotřebujeme. Betonové jímky na dešťovou vodu jsou být vhodným řešením u domů i chat.

Zvláště u rekreačních objektů často nemusíme používat pitnou vodu na všechny činnosti a tak nám dostatek užitkové vody může ušetřit značnou část nákladů. Pro použití toalety nebo zalévání zahrádky není pitná voda nutná a bez problémů se dá nahradit vodou dešťovou. Tu lze zachytit a udržet právě v betonových nádržích, ze kterých se nevypaří ani nevsákne do země, a zůstane tak k dispozici pro pozdější použití třeba v období sucha. Objem nádrže si můžete zvolit podle svých možností nebo potřebného místa a v případě, že chcete zvýšit kapacitu, lze několik nádrží propojit mezi sebou.

Betonové nádrže najdou své využití nejen pro zachycení vody, ale také jako jímka pro odpadní vodu. V místech, kde není zavedena kanalizace, jsou betonové jímky Olomouc vhodným řešením, jak svést odpadní vodu do žumpy a nahradit tak chybějící kanalizaci. Betonové žumpy jsou téměř bezúdržbové, je potřeba je pouze v pravidelných intervalech odčerpávat fekálním vozem. Mají dlouhou životnost, neboť jsou vyrobeny z ocelové konstrukce a vodotěsného betonu, a tak máte záruku dlouhodobého a bezproblémového užívání.

Související příspěvky

Vytvořte si doma odpovídající relaxační prostor

redakce

Jaro na zahradě

redakce

Jak na vysokou trávu? Přece s křovinořezy HECHT

redakce