ZAHRADA

Postřikovač – dobrý pomocník každého kutila i zahrádkáře

Vybavením, při jehož pořízení často zahrádkáři i kutilové váhají, je postřikovač. Profesionálové by vám však řekli, že nezakoupení tohoto výrobku by bylo zásadní chybou, protože multifunkční přístroj vám ušetří mnoho práce a přispěje i k vašemu bezpečí při práci s různými látkami. Výhody, které postřikovač přináší, ocení jak zahrádkář při provádění postřiků, zavlažování či rosení, tak kutil třeba při malování nebo nanášení různých látek na předměty či zdi. Vhodný je také pro dezinfikování nebo deratizaci.

 

Postřikovač pro pravidelnou péči o rostliny

Postřikovače se vyrábějí v různých velikostech a provedeních, takže je nevyužijete jen na zahradě, ale také doma v bytě, na balkóně, terase či zimní zahradě. K čemu je lze používat?

* k postřikům stromů i rostlin

* k zavlažování

* ke hnojení na list

* k rosení nebo mlžení u pokojových rostlin

Pomohou rostlinám k správnému vývoji i růstu a ochrání je před chorobami a škůdci. Proto by si postřikovač měl určitě pořídit každý sadař nebo majitel zahrádky a samozřejmě každý, kdo pěstuje nějaké rostliny venku či v bytě.

 

Vyberte si správný typ a model

Zásadním činitelem při volbě typu postřikovače je velikost plochy, na které bude používán. Postřikovač na velkou zahradu bude mít jistě jiný objem a provedení než postřikovač na malý dvorek nebo do bytu. Pro největší plochy je vhodný například přenosný postřikovač, pro klasickou zahradu postřikovač zádový. V bytě plně postačí menší ruční postřikovač. U postřikovače na zahradu zvažte také jeho váhu a vybavení řemeny, přístroj o větším objemu v ruce neudržíte. Pro silnější osobu stačí postřikovač s jedním popruhem, v jiném případě si usnadněte manipulaci výrobkem se dvěma popruhy, který si pohodlně nasadíte na záda. Zvolit můžete také akumulátorový nebo ruční pohon.

 

U zahradního postřikovače nezapomínejte na příslušenství a údržbu

Vybrali jste nejvhodnější typ a velikost postřikovače právě pro vás a vaši zeleň? Pak se ještě porozhlédněte po doplňcích, které vám práci s přístrojem značně usnadní. K nim patří náhradní trysky, trysky různých velikostí, těsnění a třeba ještě teleskopické trubky, se kterými budete lehce provádět postřik i ve výškách a bez žebříku. A nezapomínejte také na údržbu. Jestliže očekáváte, že vám postřikovač na zahradu bude dlouho sloužit, věnujte jeho údržbě patřičnou péči. Po použití ho propláchněte vodou a odstraňte zbytky postřiku. Dodržujte pokyny výrobce, doporučené koncentrace a používejte ochranné pomůcky. Postřikovač skladujte mimo dosah dětí, raději v horních policích vašeho zahradního domku.

 

Postřikovače miluje každý kutil

Postřikovače patří k vybavení každého profesionála i domácího kutila. Neocenitelným pomocníkem je postřikovač pro malíře – zjednoduší jim nejen malování, ale také nátěry, renovace a mnoho dalších činností. Kutil ocení postřikovač třeba při nanášení penetrace, ochranných nátěrů nebo vodou ředitelných barev na nejrůznější povrchy. Výrazně se zkracuje i čas potřebný pro práci a také závěrečný úklid, protože při použití postřikovače vzniká jen minimální nepořádek. Obsluha postřikovače je jednoduchá, takže ji zvládne každý zájemce.

Postřikovač přináší svému majiteli řadu výhod

Každý, kdo si pořídí postřikovač, zjistí, že má k dispozici přístroj, který mu usnadňuje práci a získává s ním i další výhody:

* barvy se nanášejí podstatně rychleji než štětcem nebo válečkem

* nátěr je přesně cílený a rovnoměrný, nestéká

* šetří množství barvy i vynaložených financí

Navíc je obsluha postřikovače velice jednoduchá – namíchanou barvu nalijete do nádrže, tu uzavřete a natlakujete a lze začít s nanášením nástřiku.

Čím se řídit při výběru postřikovače

Vybíráte postřikovač a nevíte, podle jakých kritérií postupovat? Soustřeďte se na to, jaký objem nádrže budete potřebovat a z jakého materiálu by nádrž měla být zhotovena. Nejžádanější jsou nádrže o objemu 5 litrů, protože nejsou těžké, ale přesto je není nutno neustále dolévat. V materiálech se dává přednost lehkému, odolnému a snadno čistitelnému plastu. Také délka rozprašovací trubice je důležitá, s trubicí do délky půl metru se pracuje snadno, dosáhne všude tam, kde je potřeba, a přitom nijak nepřekáží. Běžný kutil si vystačí s manuálním tlakováním, které má bezpečnostní ventil a je u něj možno kontrolovat tlak.

Související příspěvky

Podzimní péče o živé ploty a keře

redakce

Zahradní osvětlení musí být nejenom estetické, ale také bezpečné

redakce

5 rad, jak zařídit zahradní posezení

redakce