ZAHRADA

Nadzemní bazény – vyznáte se v nich?

Léto se blíží mílovými kroky a spolu s ním i nutnost vybavit zahradu pro to nejlepší a nejpříjemnější trávení prázdninového času. Nadzemní bazény nás obvykle zaujmou především svou nízkou cenou a snadnou instalací. Ale víte, co od nich ve skutečnosti můžete očekávat?

Od pohodové relaxace na zahradě v náručí chladné vody vás v případě nadzemního bazénu dělí jen několik tisícovek. V zásadě rozlišujeme dva typy. Nafukovací bazény s prstencem nebo fóliové s kovovou konstrukcí. Zábavu si v nich užijí děti i dospělí, stačí dobře zvolit vhodnou velikost.

Nákup s metrem v ruce

Nejmenší bazény s průměrem do tří metrů se hodí tak maximálně na cachtání pro děti. Mají ale bezesporu své výhody: voda je dostupná kdykoliv bez ohledu na otevírací dobu koupaliště a o její kvalitu se také nemusíte bát.

Bazény určené pro dospělé mají výrazně větší průměr, v takových zvládnete i pár temp. Ten však jako jediné kritérium výběru, sám o sobě nestačí, důležitá je i hloubka. Ta by měla podle odborníků dosahovat alespoň do výše 100 nebo ještě lépe 120 centimetrů.

Plánujete-li pouze pohodlné poležení ve vodě, vystačíte si i s menším modelem.

Chcete bazén, který se staví sám nebo raději vsadíte na pohodlnou údržbu?

Mezi finančně nejméně náročné patří nadzemní bazény s nafukovacím prstencem. Stačí je položit na pevný podklad bez kamínků, například na speciální textilní podložku, ale postačí i starý koberec, nafouknout prstenec a začít napouštět vodu. Prstenec se na hladině vznáší a se vzestupem hladiny se postupně zvedá. Bazén se tak prakticky postaví sám, velmi rychle. Snadná instalace je vyvážena menší nevýhodou při čištění. Není totiž možné použít žádný podvodní vysavač, takže musíme spoléhat na síťku pro vylovení nečistot a dobrou krycí plachtu.

Fóliové bazény s kovovými vzpěrami jsou takovou zahradní klasikou. Jsou finančně náročnější, ale díky rovným vnitřním stěnám umožňují lepší využití vnitřního prostoru a rejdění s vysavačem po dně jim také nevadí. Navíc mohou zůstat venku celoročně, takže odpadá starost s jejich demontáží a úklidem na zimu.

Ať už se rozhodnete dát přednost jakékoliv variantě, nezapomeňte si k bazénu přikoupit také kvalitní filtrační jednotku. Ta kromě čistění vody v bazénu rozmíchává i nezbytné chemikálie, díky nimž se voda nekazí, což šetří vaši peněženku, čas a také zdraví.

Související příspěvky

Co je to permakulturní zahrada?

redakce

3 tipy, díky kterým bude vaše terasa perfektní

redakce

Zahradní stavby aneb jak jsme si splnili sen

redakce