Search

Na zahradě už myslíme na jaro. A odpočinek.

Jak se přehoupne starý rok do nového, začne se většina z nás těšit na jaro. Ignorujeme představu minimálně dalších dvou měsíců zimy a sněhu a pomalu pokukujeme, jestli už na záhonech neraší lístky sněženek. I když na zahradě ještě moc dlouho nevydržíme a zima nás vyžene, můžeme si dny zpříjemnit alespoň plánováním, co a jak letos vylepšit. A nemáme na mysli jen na záhonech a v pěstování, ale i pro relaxaci. Kryté posezení je jednou z věcí, která by vám na zahradě chybět neměla.

Jarní bouřky, letní vedra i podzimní plískanice dokážou zkazit příjemnou zábavu. Déšť často přijde bez varování, a stejně rychle jako přišel, tak i odejde. Pro nás to však znamená vše rychle uklidit, schovat, odnést a pak zase vše nanosit zpět. Zvlášť třeba když grilujete nebo jen tak sedíte na zahradě u šálku kávy. Kryté posezení vás ochrání před rozmary počasí a to jak deštěm, tak i prudkým sluncem. Už se tak nemusíte bát rozmarů počasí nebo si v tropických teplotách odpírat milovaný grilovaný steak se salátem, pergola vám zajistí příjemný stín.

Materiál, který se používá pro pergoly nejčastěji, je samozřejmě dřevo. Je na pohled hezké, na dotek příjemné, do zahrady se nejlépe hodí a při správné povrchové úpravě vydrží i hodně dlouho. Kromě impregnace může lak a další úpravy změnit odstín dřeva, nechat vyniknout jeho strukturu nebo naopak ji plně schovat, dá se sladit s ostatním vybavením zahrady a domu, možností je mnoho. Pergola může stát samostatně uprostřed zahrady nebo být u zdi domu, záleží na vaší volbě a samozřejmě i propozicích vašeho prostoru. Při výběru je potřeba myslet na to, jaký hlavní účel bude sezení plnit. Místo pro lid a relaxaci, kde si přečtete knihu u šálku kávy zajistí romantický altán, kde zároveň budete mít i soukromí. Je vaše zahrada stále plná lidí, milujete večírky a posezení s přáteli a sousedy? Pak zvolte spíše větší pergolu se střechou, pod kterou nemusíte svou zábavu přerušit ani v dešti.

Nebojte se, že pergolu nemáte kam umístit, vždy se kousek místa najde. Střecha garáže, nevyužitý kousek zahrady nebo plácek před domem, nic není problém. Pro pergolu nepotřebujete úplně rovný velký plac uprostřed zahrady, umístit se dá kamkoli a pokud vám nikam nepasují standardní rozměry, nechte si pergolu vyrobit na míru podle svých potřeb. Inspiraci i nápady najdete na www.vladeko.cz a můžete si rovnou i nechat poradit s pergolou na zakázku. Venkovní sezení nabízí mnoho možností pro využití zahrady a pobytu venku, které si užijete o to víc, když nebudete muset utíkat před deštěm a odcházet uprostřed grilování. Můžete si v klidu užívat pohodu a na dešťové kapky koukat pod střechou.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *