ZAHRADA

Moderní vertikální zahrady pro každý interiér

Speciální ekosystémy, které se nazývají vertikální zahrady, jsou stále častěji vidět nejen na fasádách domů, ale i v interiérech. Popularita vertikálních zahrad ve skutečnosti není nepřiměřená, protože zelená zeď bude nejen působit jako nádherná dekorace pro místnost. Navíc s pomocí tohoto ekosystému dnes může člověk vyřešit několik problémů najednou.

Co jsou vertikální zahrady

Jsou to zelené stěny plné přírody. Rostliny jsou umístěné vertikálně na zeď domu, kde se může tak trochu zamaskovat nedostatky, praskliny a jiná zašedlá místa. Velmi dobře se tyto vertikální zahrady vyjímají zejména v betonové džungli velkoměsta. Takový krásný květinový záhon, trávník nebo park jsou nepochybně velkým plusem pro obyvatele města, kde je příroda vzácná. Jejich výhody jsou veliké. Pomáhají zlepšit náladu, zmírnit stres, ale také dokonale vyčistit vzduch.

Kde všude lze vertikální zahrady umístit

Každá vertikáln zahrada musí mít své správné místo, ať už je to v exteriéru nebo v interiéru. Rostliny jsou dobře rozmístěné podél stěn a zároveň zdobí fasádu domu. Ovšem vertikální zahrady lze také dobře zrealizovat v jakékoliv místnosti, třeba v hale hotelu, v zasedacích místnostech, v restauracích, ale také v soukromých bytech. Zdobí tak pokoje, kuchyně, ale i terasy nebo balkony. Zde se fantazii meze nekladou.

Jaké jsou výhody vertikálních zahrad, pokud nějaké jsou

Pokud člověk žije v teplém podnebí, vertikální zahrady pomohou udržet domov v příjemné teplotě. Faktem je, že rostliny slouží jako izolační materiál, který zabraňuje zahřívání a zvlhčování vzduchu, což pomáhá udržovat požadované mikroklima v domě, zejména v létě. Kromě tepelné izolace poskytují vertikální zahrady také zvukotěsné prostředí. Je to proto, že vegetace absorbuje a neutralizuje vnější a vnitřní hluk. Další důležitou výhodou je schopnost šetřit elektrickou energii. Téměř všichni majitelé moderních domů a bytů instalují klimatizace, které spotřebovávají hodně elektřiny. Pokud se však rozhodne vytvořit vertikální zahradu, není potřeba klimatizace.

Jaké druhy rostlin jsou pro realizaci vertikální zahrady vhodné

Pokud někdo uvažuje o vertkální zahradě, může se do malého projektu pustit svépomocí. Ty větší ale potřebují odbornou radu a pomoc. Výběr rostlin pro vertikální zahradu je poměrně velký. Mohou to být nejen malé rostliny, ale také plazící se rostliny i ty s dekorativními listy. Vertikální zahrady pro fasády musejí být osázeny rostlinami, které jsou odolné i proti povětrnostním podmínkám. Mohou se zde vysazovat trvalky, ale i dvouleté nebo jednoleté rostliny.

Odborné firmy

Spolehlivé a profesionální firmy, které nabízejí své služby v oblasti realizace vertikálních zahrad mají jistě co nabídnout. Je to moderní a velmi krásné zkrášlení zašedlých a nevzhledných domů a pracovníci takových firem mají skvělé nápdy, inspiraci a doporučují vertikální zahrady jako skvělý antistresový prvek každého interiéru.

Související příspěvky

Připravte si truhlík, zelenina volá!

redakce

Kupujete zahradní nábytek?

redakce

Zahradní krb se staví jako stavebnice

redakce