Vodní plochy na zahradě už dávno nemusí představovat pouze uměle vytvořené polykarbonátové nádrže s nepřirozeně modrou barvou, která zahradu spíše hyzdí, než jí dodávají punc výjimečnosti. Pokud vyměníte klasický umělohmotný „bazének“ za přirozeně vypadající koupací jezírko, vaše zahrada získá exkluzivní prvek, který bude zároveň přirozeným biotopem.
Co vlastně je to koupací jezírko?
Koupací jezírko můžeme velmi zjednodušeně charakterizovat jako uměle vytvořené jezírko bez přítoku, pro jehož správné fungování je nezbytné při plánování a stavbě dodržet několik jednoduchých zásad. V souvislosti se zahradními jezírky můžete narazit také na přírodní bazény. Dalším rozdílem je i to, že jezírka imitují stojaté vody a konstrukce biobazénů pak přírodní model proudící vody.
Tři typy koupacích jezírek
Koupací jezírka můžeme rozdělit do tří základních typů:
- První z nich není vybaveno žádným technickým zařízením. Samotná úprava vody probíhá prostřednictvím vodních rostlin, které pro svůj růst odebírají z vody látky, z kterých vznikají řasy a sinice. Voda tak může mít přirozený zákal, což ale rozhodně není na škodu. Tento typ jezírka má za cíl imitovat stojatou vodu v tůni nebo rybníce a jeho údržba je nesmírně jednoduchá.
- Druhým typem je koupací jezírko s odsáváním z hladiny. Jak už samotný název tohoto typu napovídá, díky odsávání jsou z povrchu hladiny odstraňovány nečistoty (například utopený hmyz). Tady už je údržba jezírka poněkud náročnější. Dvakrát ročně je potřeba odsávat ze dna sedimenty, v srpnu posekat ponořené rostliny a na podzim ostříhat rostliny u krajů jezírka.
- Třetím a posledním typem je zahradní jezírko s filtračním systémem. Ten funguje na principu mechanického a biologického čištění vody.
K jezírkům také patří přírodní zeleň, dotvářející přirozený genius loci místa.