ZAHRADA

Kapková závlaha jako efektivní způsob zalévání zahrady

Ačkoli je sezóna téměř u konce, začít myslet na tu nadcházející už nyní, není tak úplně od věci. Pokud vlastníte zahradu, či plochu s okrasnými rostlinami, užitkovými plodinami nebo precizně posekaným trávníkem, jistě řešíte nekonečné zalévání. Jen řekněte, koho by stále dokola bavilo nosit těžké konve s vodou? Víte ale, že existuje způsob, jak svlažit zahradu i bez téhle namáhavé a nudné činnosti? Odpovědí je kapková závlaha.

 

Kapková závlaha vám ušetří čas i náklady za vodu

Mezi největší přednosti kapkové (někdy též kapkovací nebo kapénkové) závlahy patří jistě skutečnost, že se o zalévání zahrady prakticky nemusíte starat. Tyto specifické zavlažovací systémy totiž zavlažují půdu po celou sezónu. Odpadá tak starost s nošením těžkých konví a nespornou výhodou je též skutečnost, že za vodu utratíte mnohem méně, než když budete zalévat záhony svépomocí.

 

Jak kapková závlaha vlastně funguje?

Velmi zjednodušeně lze kapkovou závlahu charakterizovat jako hadici s menšími otvory na vodu, která se vloží na trávník, do záhonů nebo k truhlíkům, a poté se připojí na zahradní kohoutek, čerpadlo, nebo sběrnou nádrž na dešťovou vodu. Kapková závlaha přivádí vodu do půdy, tedy ke kořenům rostlin, voda se tak nedostává do přímého kontaktu s jejich listy. Díky tomu nehrozí spálení listů sluncem nebo ohrožení rostlin plísní kvůli přemokření.

 

Jak kapkovou závlahu napojit?

Hadici, která je vybavena otvory umístěnými po 33 centimetrech, je nutno napojit na zdroj s tlakovou vodou – vodovodní řád nebo čerpadlo. Pokud chcete k zavlažování využít stojatou vodu z nádrže, pořiďte si malé čerpadlo do sudu a kapkovou hadici napojte přímo na něj. Chcete-li zajistit správnou funkci hadice, vyplatí se pořídit diskový nebo sítkový filtr, který zachytí mechanické nečistoty, aby nedošlo k ucpání kanálků v hadici. Za samotný filtr je pak nainstalován regulátor tlaku, který chrání hadici proti případnému prasknutí či poškození vlivem vyššího tlaku.

 

Nezapomeňte na podzimní údržbu

Před zimou je nutné z celé sestavy vypustit zbytkovou vodu. To proto, aby nedošlo k možnému poškození spojů vlivem mrazů a komponentů vlivem zmrzlé vody. Pro tento případ se doporučuje na začátek umístit tzv. sestavu pro zazimování, na kterou lze připojit kompresor a tlakem vzduchu zbytkovou vodu z celého systému vyfouknout.

Související příspěvky

Společnosti Hizol – bazény, jezírka, zelené střechy

redakce

Přímočará pila Black@Decker pro všechny středně náročné kutily

redakce

Kamenná dlažba

redakce