ZAHRADA

Jak vybrat kotec pro psa?

Každý majitel psa určitě již někdy řešil otázku, kde svého čtyřnohého kamaráda nechat, když musí odejít z domu. Pokud máte větší plemeno psa, tento problém za vás snadno vyřeší kotec pro psy. Přečtěte si v našem článku, podle čeho vybírat, a zda ho právě vy a váš pes oceníte.

Venkovní kotec je pro psa ideálním útočištěm, kde psovi poskytnete soukromí, a současně budete mít jistotu, že v něm psa zanecháte v bezpečí během vaší nepřítomnosti. Kotec dobře poslouží v jakémkoliv jiném případě, kdy zkrátka chcete, aby pes byl v klidu, něco neponičil, aby přespříliš radostně nevítal návštěvníky či neskočil pod jedoucí auto.

 

Proč kotec?

V kotci by se měl pejsek cítit dobře, nikoliv stísněně, takže musíte brát v potaz velikost kotce. Pokud vyberete vhodný kotec, bude v něm mít pes maximální pohodlí, odpočine si v něm a velmi rychle jej začne brát jako svoji vlastní bezpečnou zónu a útočiště.

Doporučujeme vám zvážit, zda se vaše plemeno do venkovního kotce hodí, neboť obecně venkovní pobyt snáší dobře spíše větší až velká plemena psů. Malí pejsci nemají tak dobrou termoregulaci, více ocení s vámi sdílet obývák.

V případě, že vlastníte více psů, je lepší pro každého pořídit vlastní kotec. Důvodů je více. Prvním důvodem je určitě omezený prostor pro každého psa individuálně. Navíc, pes si velmi snadno a rychle z kotce udělá své teritorium, o které se nebude chtít dělit. Tímto krokem tedy předejdete možným nepříjemnostem v podobě šarvátek, a celkově budou psi spokojenější.

 

Kam kotec umístit?

Kotec je dobré umístit nedaleko domu do klidného místa, ne například hned k plotu či rušné silnici. Je také důležité, aby z něj pes dobře na dům viděl a měl dobrý rozhled a přehled o všem dění. Lepší bude zvolit závětrnou stranu pozemku, aby pes nebyl v neustálém průvanu.

 

Náležitosti vhodného kotce

Plechový kotec byl měl mít alespoň jednu či dvě strany vyplněné, což poskytne tepelnou izolaci a ochranu před větrem. Ostatní strany jsou obvykle tvořeny ocelovými mřížemi, které zajistí stálé proudění vzduchu.

Každý kotec by měl být zakryt střechou, která psa bude chránit před deštěm, ale i sluncem. Střech by neměla být úplně rovná, aby byl zajištěn odvod vody.

Podlaha kotce by měla být ideálně z části betonová – nezničitelná část, která psa bude chladit – a z části dřevěná, která bude naopak ve studených dnech psa hřát. Dřevo a beton jsou materiály, které pes snadno nezničí či se jimi neprohrabe ven.

Nezapomeňte kotec vybavit vhodnou boudou, pes vám bude vděčný. Bouda by měla být dostatečně velká, aby si v ní pes mohl lehnout, stoupnout i se v ní otočit, ale ne příliš velká, aby si ji zvíře mohlo zadýchat a tím ji vyhřát.

Související příspěvky

Lavice z masivu: pohodlné posezení i magnet na děti

redakce

Jak správně pečovat o trávník?

redakce

Profesionální zahradní malotraktory

redakce