Ačkoli se to nezdá, přicházející zima je obdobím, kdy máme na naší zahradě práce nad hlavu. Předtím, než se uloží k zimnímu spánku, je potřeba udělat na ní spoustu věcí, pokud chceme, aby se na jaře ukázala v tom nejlepším světle – krásná a svěží. Do čeho se tedy pustit?
Šikovní pomocníci
Před zimou naposled posekejte trávník, dbejte však na to, aby nebyl pažit příliš nízký, špatně by totiž vzdoroval mrazům. Nastavte tedy sekačku tak, aby byla výška trávníku alespoň 4 cm. Nezapomeňte ho také provzdušnit, aby mohl dýchat, odstraňte z něj tedy plevel i mech. Skvěle vám k tomu poslouží travní odmechovač, či chcete-li vertikulátor. S podzimní údržbou trávníku souvisí také shrabování listí, s hráběmi je to však práce zdlouhavá a nepříliš efektivní, sáhněte proto raději po výkonnějších pomocnících – se zahradními foukači a vysavači vám půjde práce pěkně od ruky. Listy rozhodně nevyhazujte, prospěšné budou v kompostu.V tomto období je třeba také vytáhnout zahradní nůžky a zbavit ovocné stromy uschlých a nemocných větví – odvděčí se vám za to větší úrodou. Odřezky ze stromů či kousky větví, se kterými se vám bude dobře topit, zpracuje štěpkovač. Pokud jde o zazimování záhonku, stačí ho pouze zrýt rýčem.
Zazimujte všechno
Postarat se nezapomeňte také o gril, ať už o ten plynový, elektrický či na dřevěné uhlí, s příchodem chladných dnů totiž sezona grilování končí. Abyste si ale mohli na grilovaných delikatesách pochutnávat i v té příští, je třeba ho uskladnit na místo, kde na něj sníh či déšť nemůže. Ideální je třeba garáž. Předtím ho však důkladně omyjte, očistěte, aby na něm nezůstaly zbytky jídla, a vysušte. V případě plynového grilu je nezbytné zavřít plynovou bombu. Zkontrolovat a uschovat na suché místo nezapomeňte také nářadí a zahradní techniku. Rovněž zahradní nábytek si zaslouží přezimovat v krytých prostorách, výrazně tím prodloužíte jeho životnost. Pohodlně si tak na něm budete moci posedávat a vychutnávat krásu okolí dlouhá léta.