ZAHRADA

Jak si poradit s teplotou v domácí udírně

Uzení masa v zahradní udírně je tak trochu věda. Rozhodně nestačí „zatopit pod kotlem“ a nechat všemu volný průběh. Důležitá je teplota udržovaná po stabilně dlouhou dobu. A jak na to?

Nezbytnou součástí udírny, i té vybudované svépomocí, by měl rozhodně být teploměr do udírny. Ten se často zabudovává přímo do dvířek udírny, ale lze ho zakoupit i v samostatném provedení. A jaká teplota by na něm měla být? To záleží na preferovaném druhu uzení.

Tři různé typy uzení

Začneme uzením studeným kouřem. Jde o velmi technologicky i časově náročný proces, při kterém se salámy nebo klobásy udí několik dnů až týdnů při teplotě 15-30°C a při velmi vysoké vlhkosti. Pro úplnost ho ale zmiňujeme.

Uzení teplým kouřem se používá asi nejčastěji. Dvířka udírny by měla ukrývat teplotu 45-70°C. Díky ní se maso a další masné výrobky pohodlně vyudí za 12 až 24 hodin. Tento typ uzená dodává výslednému produktu typickou chuť i vůni, která je u domácích uzených laskomin tak vyhledávaná.

Náš tip: doporučujeme ještě před uzením ohřát maso ve vodě o teplotě 60°C. Výsledek bude lepší a chutnější!

Na závěr jsme si nechali uzení horkým kouřem. Tento velmi intenzivní proces se odehrává při teplotě 60-95°C opět v rámci 12-24 hodin. Ale lze ho využít i pro tzv. rychlouzení, které dodá uvařené šunce nebo klobásám lahodnou chuť už za dvě nebo tři hodinky. Takže pokud spěcháte, určitě tento tip využijete.

Pamatujte si, že při uzení topíme vždy tvrdým dřevem (měkké se používá pouze pro rozpálení topeniště). Maso vkládejte teprve ve chvíli, kdy je udírna suchá a dobře vytopená. Používejte pouze kvalitní dřevo nejlépe s výraznou vůní.

Náš tip: Stavbu udírny zvládnete i svépomocí. Vše potřebné včetně dobrých rad najdete v e-shopu Kamnarina.cz. Zakupte výhodné slevové sety a zahajte letošní sezónu zahradních párty v plné parádě!

Související příspěvky

Teakový zahradní nábytek: Venku vydrží celoročně!

redakce

Kde hledat vodu?

redakce

Ideální čerpadlo i na vaší zahradu

redakce