ZAHRADA

Jak probudit na jaře domácí zahradní bazén k životu?

Majitelé zahradních bazénů právě v tuto chvíli prožívají období klidu, kdy s venkovními bazény prostě nejde vzhledem k nepříznivým venkovním teplotám nic dělat. Právě nyní je ale ideální čas na to, abyste se začali připravovat a těšit na další koupací sezónu, která může začít už za pár měsíců. Nyní máte na všechno dostatek času i klidu. Co by se mělo udělat s bazénovou vodou na jaře nejdříve? Nejprve by se měly ověřit její aktuální parametry a vlastnosti.

 

Znalost koncentrace aktivního chloru a hodnoty pH nestačí

Dva základní parametry – koncentrace aktivního chloru a hodnota pH – mají pro údržbu kvality bazénové vody největší význam. Ke zjištění aktuálních hodnot těchto ukazatelů slouží bazénové testery. Testery pH a chloru by měly patřit k základní výbavě každého majitele bazénů. Uvedené ukazatele nejsou ale jediné, které mají z hlediska optimální kvality bazénové vody význam.

Co ještě je třeba sledovat?

Pokud chcete mít opravdu detailní informace o kvalitě bazénové vody před začátkem nové koupací sezony, jen znalost hodnoty pH a koncentrace aktivního chloru nestačí. Vlastnosti bazénové vody určují i další složky, buď obsažené už v plnící vodě, nebo dostávající se do bazénové vody během provozu. Rozbor bazénové vody, který vám poskytne představu o jejích vlastnostech, v sobě zahrnuje jak fyzikální ukazatele, tak i ukazatele chemické, včetně stanovení neutralizačních kapacit bazénové vody. Z fyzikálních ukazatelů je to hlavně hodnota pH, stanovení salinity (pro bazény, vybavené salinizační jednotkou) či stanovení konduktivity. Chemických ukazatelů bazénové vody, rozhodujících o její kvalitě, je celá řada. Jedná se například o stanovení organického uhlíku, stanovení chloridů, chemické spotřeby kyslíku, dusičnanů, amonných iontů, vápníku či hořčíku a mnoho dalších. U neutralizačních kapacit je to stanovení alkality a stanovení neutralizační kapacity pro hodnoty pH 8,3 nebo 7,2.

 

Kam se obrátit ohledně informací o složení vody v domácím bazénu?

Ke stanovení většiny parametrů bazénové vody nestačí pouze domácí testery, ale je třeba se obrátit na odborné analytické laboratoře, které jsou schopné provádět analýzy bazénové vody. A právě podrobná analýza bazénové vody je přesně to, co potřebujete na počátku koupací sezóny nebo během ní v případě problémů s kvalitou bazénové vody. Na našem trhu není moc profesionálních společností, které tyto služby nabízejí. Jednou z nich je firma Techneco, dlouholetý specialista v oboru čištění a úpravy vody. Laboratoře firmy Techneco nabízejí klientům z řad vlastníků domácích bazénů analýzy bazénové vody v průběhu celého roku.

Více informací najdete na www.eshop.techneco.eu.

Související příspěvky

Ploty HK – nabídka kvalitního a pevného oplocení pro každý dům

redakce

Vybíráte zahradní domky, ale žádný nesplňuje vaše představy o designu?

redakce

Venkovní osvětlení od výrobce Searchlight

redakce