ZAHRADA

Jak na pěstování borovice hustokvěté a jejího kultivaru ‘Oculus-draconis’

Okrasný strom může být dominantou celé zahrady. Jednu z možností přitom symbolizuje borovice hustokvětá a její kultivar ‘Oculus-draconis’, který vás na první pohled okouzlí úchvatnou barvou jehlic.

 

Odkud borovice hustokvětá pochází?

Borovice hustokvětá má svůj domov zejména v Japonsku a Koreji, kde tvoří rozsáhlé lesy. V přírodě ji často najdete společně s cypřiškem tupolistým, javorem japonským a borovicí Thunbergovou. Mezi lidmi je přitom známá i jako japonská červená borovice.

V přírodě je schopna dosáhnout výšky až 36 metrů, ve středoevropských podmínkách však bývá o něco nižší. Ve většině případů má rovný kmen s odlupčivou a načervenalou kůrou. Koruna je spíše nepravidelně rozložitá a deštníkovitá, díky čemuž si ji můžete splést s borovicí lesní.

Na světě bychom našli přes 100 různých kultivarů borovice hustokvěté. Nejspíše úplně nejzajímavější je přitom odrůda Pinus densiflora ‘Oculus-draconis’, která je mnohem menší než původní druh. Většinou se lze setkat s tím, že je spíše širší než vysoká – v deseti letech má průměrně kolem 1,5 až 2 metrů výšky. Na první pohled vás přitom okouzlí zejména svými nápadně zbarvenými jehlicemi.

 

Jak o tuto borovici pečovat?

Popisovaný kultivar si potrpí na slunném stanovišti, dařit se mu však bude i v lehkém polostínu. Co se týče půdy, není tato borovice prakticky vůbec náročná. Dobře vám poroste v suchých písčitých, kamenitých až rašelinných půdách. Je potřeba pamatovat především na to, aby byla půda dostatečně propustná a dřevina tak dostávala pravidelnou zálivku.

 

S čím ji v zahradě zkombinovat?

Jak jsme již zmínili, tato odrůda je zajímavá svým pestrým zbarvením jehlic. Díky tomu v zahradě skvěle vynikne i jako samostatně stojící solitéra. Ideální bude, když ji vysadíte před tmavým pozadím a v blízkosti větších kamenů.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Související příspěvky

Vybíráme filtraci do bazénu

redakce

Přemýšlíte, jak si zejména přes léto ulehčit zalévání zahrady?

redakce

Jak na letní vedra? Zkuste nadzemní bazény

redakce