ZAHRADA

Jak často filtrovat bazén?

Léto se kvapem blíží a s ním přichází i jedna z neoblíbenějších forem relaxace během parných letních dní – koupání v bazénu. Ať už teprve vybíráte vhodný bazén, nebo už jeden máte, hodí se vědět, jak si poradit s filtrováním, aby vám voda v bazénu zůstávala průzračně čistá a nemusela se měnit častěji, než je nutné.

Písková, nebo kartušová filtrace?

Aby vám voda v bazénu vydržela dlouho čerstvá a čistá, je zapotřebí ji udržovat pomocí bazénové chemie a vhodné filtrace. Existují dva druhy: písková a kartušová. Písková filtrace funguje na přírodním principu čistění vody přes křemičitou náplň, ve které se zachytí i drobné nečistoty, zpět do bazénu se pak vrátí krystalicky čistá voda.

V závislosti na výkonu pískové filtrace je možné k ní připojit i další bazénové příslušenství, například vysavač, úpravu vody či ohřev.

Tato forma filtrace je ekonomická a zároveň ekologická, náplň je mění jednou za 3 roky až dva, navíc při jejím používání snížíte množství potřebné bazénové chemie. Při výběru pískové filtrace je nutné dbát na její výkon, tedy na to, kolik m3 vody je schopná za hodinu přefiltrovat.

Kartušová filtrace na druhou stranu funguje na principu čerpadla a kartušové vložky. Všechny nečistoty z vody se zachycují do papírového válce. Tento druh filtrace je sice levnější, jeho údržba je však náročnější. Filtr je nutné několikrát týdně proplachovat, čímž kartušovou vložku postupně opotřebujete a budete ji proto muset během sezóny několikrát vyměnit. Kartušovou filtraci se vyplatí pořídit pro menší bazény do 8 m3.

Jak často filtraci zapínat?

Obecně platí, že čím teplejší vodu v bazénu máte a čím častěji se v něm koupete, tím častěji byste měli vaši filtraci zapínat. Nejnižší doporučovaná frekvence filtrování je dvakrát denně, pokud však v bazénu trávíte s rodinou celé dny a teplota vody se často vyšplhá i nad třicet stupňů, měli byste ještě alespoň jeden cyklus během dne přidat.

V tomto případě je optimum filtrování 12 hodin za den. Abyste nemuseli na vypínání a zapínání filtrace pořád myslet, pořiďte si pro tyto účely časovač, který se o pravidelnost filtrace postará za vás.

Související příspěvky

Báječné léto na terase – co byste neměli opomenout?

redakce

3 největší mýty v péči o trávník

redakce

Osvětlete si zahradu

redakce

3 x komentováno

Estráda 1. 8. 2022 at 21:42

Tak s bazénem nemám zkušenosti, ale filtrace se obecně v přírodě vůbec nebojím když třeba jdeme někam do hor a nebo k jezerům. Vezme se s sebou filtrační konvice a jde se. Život je jednodušší když s sebou člověk nemusí tahat žádné velké a těžké PETky.

Eva 11. 8. 2022 at 11:22

No tak takovou ruční filtraci provádíme třeba jednou za měsíc. Máme totiž součástí jezírka https://www.zahradnijezirka.net/filtrace-a-filtracni-technologie-pro-jezirka_k44/ filtraci pro jezírka a tak se do toho nemusí tak často zasahovat. Co se však bazénů týče, tak tam nemám nejmenší tušení. Totiž jsem velmi zaneprázdněná ostatními věcmi a vůbec se nezajímá o tuto problematiku.

Eva 17. 8. 2022 at 14:22

Pravdou je, že vody je velký nedostatek a brzy by mohla být i na příděl. Toho období se sice já ve svém životě dožít nechci, ale někdy člověk nenadělá nic a hned je to u něho. Budeme teď s manželem pořizovat zahradní grily, tak jen doufáme, že toho plynu bude nakonec v zimě dostatek a nebudeme muset platit obrovské zálohy na energie.

Diskuze je uzavřena.