ZAHRADA

Ideální osvětlení příjezdové cesty: trendy jsou zemní svítidla

Osvětlení příjezdové cesty je důležitou součástí venkovního osvětlení domu. Příjezdová cesta by měla být dostatečně osvětlena, protože to zvyšuje bezpečnost – navíc je takové osvětlení i vizuálně velmi povedené a může dotvářet celkovou atmosféru. Možností, jak ideálně příjezdovou cestu osvětlit je hned několik – záleží jen na vás, jakou zvolíte.

Typy osvětlení příjezdové cesty

Dnes se používají 2 hlavní typy osvětlení příjezdové cesty. Oba mají své výhody i nevýhody. Hodně záleží na vašich osobních preferencích a celkovém konceptu, podle toho můžete zvolit buďto zemní svítidla nebo nadzemní svítidla. Pokud si nejste jisti, doporučujeme se poradit například s architektem nebo designérem, poradí vám ale i normální architekt. Často navíc bývá osvětlení příjezdové cesty už součástí projektu.

Klasické nadzemní osvětlení příjezdové cesty

Nadzemní osvětlení příjezdové cesty si můžeme představit jako osvětlení, které stojí u cesty. Může se jednat například o běžné zahradní lampy nebo jen menší nadzemní dekorativní osvětlení. Často se v tomto případě počítá také s nástěnným osvětlením, které se umísťuje na fasádu domu – pokud směrem do garáže projíždíte okolo domu. Nadzemní osvětlení příjezdové cesty nemá žádné výhody oproti zemnímu osvětlení. Záleží tak jen na vaší preferenci.

Zemní osvětlení příjezdové cesty

Oproti tomu pojezdová zemní svítidla jsou zapuštěny přímo do země, většinou vedle cesty do obrubníku nebo přímo do cesty. Výhodou je, že takové světlo můžete bez problému přejet osobním automobilem a nic se nestane. Pokud máte těžší auto, například dodávku nebo jiné, je potřeba volit zemní svítidla s extra tvrzeným sklem. Zemní osvětlení je většinou tlumené, takže řidiče neoslňuje a zároveň krásně dotváří obrys příjezdové cesty. Snadno vás tak dovede až ke garáži.

Nezapomeňte na čidlo pohybu

Alfa omegou správného osvětlení příjezdové cesty je čidlo pohybu. Doporučujeme opravdu čidlo pohybu instalovat, protože nebudete muset vystoupit u auta a světla rozsvítit – zvlášť pokud máte automatickou bránu. Světla mohou být napojena přímo na ni. Pokud se brána otevře, automaticky se rozsvítí osvětlení příjezdové cesty. Takové řešení je výhodné a výrazně zvyšuje komfort. Pokud ale máte větší pozemek a delší příjezdovou cestu, pravděpodobně se bez pohybového čidla neobejdete.

Související příspěvky

Společnosti Hizol – bazény, jezírka, zelené střechy

redakce

Máme pro vás opravdu odolnou sekačku na trávu

redakce

Uvažujete o pergole? Jednejte včas!

redakce