Search

Harmonická zahrada: tušíte, kde v ní načerpat energii?

Krásná a upravená zahrada není jen pastvou pro oko. Stává se také místem, kde můžeme nerušeně čerpat energii po náročných dnech. Některá místa se k „dobíjení baterek“ hodí více než jiná. Jak je v zahradě poznat?

 

Blahodárná přítomnost vody

Voda je uctívaným elementem už od starověku. Dokáže prý do sebe vstřebávat pozitivní přírodní sílu a podle potřeby ji uvolnit. V blízkosti vody se opravdu většina lidí cítí velmi dobře. Její zvuk uklidňuje a zrcadlení předmětů na její hladině dodává pocit míru a pohody. Stačí i pár minut klidného rozjímání u vody, abyste se začali cítit svěží a plní sil. Ideální příležitostí pro setkání s vodou je procházka po malém dřevěném mostě, který důvěrně známe z japonských zahrad. Je krásný v jakémkoliv ročním období a k vodě vás vždy dovede snadno a rychle.

 pergoly

Bezpečí na zády

Pokud máme krytá záda, cítíme se bezpečně – to je fakt, který zachránil v pravěku život mnoha našim předkům. A je to také základní instinkt, který nás ovlivňuje více, než si myslíme. Zahradní lavička postavená uprostřed trávníku naše smysly příliš neuspokojí. Bezpečné místo na zahradě poskytuje altánek nebo pergola, které navíc celému prostoru dodají půvabné kouzlo a styl.

 

Výhled, který inspiruje

Když se ochladí a začnou podzimní plískanice, začneme na zahradě trávit stále méně času. A to je škoda. Člověka, který je na jaře a v létě v častém kontaktu s přírodou, může pak její náhlý nedostatek nepříjemně ovlivnit. Vznikají podzimní a zimní deprese a chmurné nálady. Dobře umístěný zahradní domek ale působí na duši jako balzám. Výhled z okna odkryje i pohádková zákoutí zahrady zapadané sněhem nebo osvěžené jarním deštíkem. Ve vytápěném zahradním domku můžete (nejen) o víkendu klidně strávit celé hodiny a věnovat se všem činnostem, které byste jinak dělali na zahradě. A depresivní myšlenky nebudou mít šanci.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *