ZAHRADA

Duben na zahradě – jaké práce provádět v dubnu?

Jaro je v plném proudu a poznali jsme to už i na teplotách. Když zasvítí slunce, už má hezkou sílu, a tak se zahříváme nejen my, ale i půda, stromy a zeleň kompletně. Právě v dubnu proto začínáme s výsadbou nových rostlinek. Je ale také potřeba dopřát náležitou péči travinám a okrasným květinám.

Máte na zahradě okrasné traviny?

Okrasné traviny jsou kouzelné, a právě teď je čas zbavit je suchých stébel. Nasaďte si kvalitní rukavice a ustřihněte je asi 15 cm nad zemí. Pokud chcete traviny přesadit, udělejte to teď, a aby se jim na novém místě dařilo, nezapomeňte jim nové místo pobytu vysypat čerstvým substrátem.

Nasaďte trvalky i některé letničky

S polovinou dubna přichází i čas na sázení trvalek a některých letniček. Ty otužilé rostliny můžete sázet už přímo na záhon a poté, co vzejdou, je vyjednotit. U trvalek, ale také okrasných keřů proveďte dostatečnou zálivku a obsypte je mulčovací kůrou.

Nový trávník i okrasné stromy a keře

V dubnu je nejvhodnější čas také pro založení trávníku. Nejdříve je ale potřeba dokonale připravit půdu, dodat jí humus, živiny a vybrat si vhodnou travní směs, která vyhoví vašim požadavkům.

U starších trávníků je dobré odstranit mech, který signalizuje, že trávě celkově chybí živiny, vzduch a má nedostatek vody. Použít můžete i speciální travní směs se zabijákem mechů. Nedostatek vzduchu způsobuje kyselost půdy a následné „mechovatění“. Pořiďte si vertikutátor, zvláště pokud máte rozlehlou zahradu. Nebudete litovat. Pokud máte malou zatravněnou plochu, můžete zvládnout ji rozpíchat zvláštními hráběmi či vidlemi jak napříč, a pak i podélně. Po pár týdnech je dobré propíchání půdy zopakovat.

Teď také vysaďte okrasné keře, pokud chcete nové. Zvláště pak takové, jež raší později a hůř snáší studenou zimu. Stihnou si vybudovat silný kořenový systém a přečkají lépe zimu.

Už je čas i na setí kořenové zeleniny, ředkviček, salátu, později hrachu, letního salátu nebo červené řepy.

Související příspěvky

Chybí vám důvody na koupi zahradního domku nebo altánku? Pomůžeme vám!

redakce

Vysaďte si v zahradě tis červený. Poradíme vám, jaký kultivar zvolit

redakce

Co je potřeba vědět při stavbě nové pergoly

redakce