STAVBA ZAHRADA

Co je potřeba vědět při stavbě nové pergoly

Pergola se stala výrazným moderním prvkem náhradní architektury, který nás ochrání před žhavými slunečními paprsky, kapkami deště a také nechtěnými pohledy sousedů. Pergola dokáže vytvořit prostředí pro odpočinek a relax na vaší zahradě. Co k výrobě pergoly budete potřebovat, se dočtete v našem článku.

 

Nepodceňte výběr dřeva

Dřevěná stavby a dřevěné konstrukce se nejčastěji vyrábějí a staví z tuzemského jehličnatého dřeva. U dřeva je nejdůležitějším faktorem jeho suchost. Dřevo musí být pořádně vysušené v maximálně 15% vlhkost.

Pokud by bylo dřevo vlhčí, šlo by špatně opracovávat a v průběhu poměrně krátké doby začala pracovat a praskat. Navíc vlhké dřevo se dá hůř povrchově upravit, jelikož dřevo bude neustále vystrkovat vousy a nedosáhne se dokonale hladkého povrchu. Vlhké dřevo také hůře nasává ochranné látky a nanášenou barvu.

 

Základem je dobrý základ

Dávno už není potřeba stavět betonovou desku a k ní kotvit jednotlivé stojky pergoly. Pergolu je možné postavit na nosníky, jejichž pevné spojení s terénem ovlivňuje stabilitu konstrukce.

3428350983_6f0990e33f_o

Důležité je dbát na kvalitní kování, do kterého se sloupky připevní. Kotvy se dají upevnit samostatně zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu. Kotevními prvky mohou být patky nebo trny. V případě, že chcete pergolu postavit na betonové terasy, je nutné použít kotevní pouzdro nebo vhodné hmoždinky upevněné do přepravených otvorů v podlaze.

 

Zapomeňte na hřebíky, volte vruty

Hřebíky při výrobě pergoly vynechte. Zvolte místo nich pozinkované univerzální vruty, které jsou běžně k sehnání a to v různých délkách, materiálech a provedení. Můžete zvolit například terasové vruty, které jsou do dřeva ideální.

Vruty mají mnohem lepší pevnost a udrží dřevo pohromadě i v době, kdy silně pracuje. Díky pozinkovaným vrutům se zabrání oxidaci kovu, a to i po mnoha letech. To stejné platí u spojovacího materiálu a kotvících patek.

 

Co s trámy?

V první řadě je nutné poznamenat, že rozhodně neplatí, že čím silnější budou trámky pergolu ponesou, tím lépe. Daleko důležitější jsou příčné a vazné střešní ráhna, ty totiž ponesou celou váhu střechy. Tloušťka sloupků se odvíjí od váhy střešní konstrukce.

Pokud plánujete pevné zastřešení, pak se používají sloupky minimálně 90 x 90 mm a lepené střešní hranoly. Mezi nejpoužívanější materiál pro stavbu pergol patří dřevěné KVH hranoly, které se používají na podpory a vodorovně na krokve. KVH hranoly jsou snadno dostupné a zaručí stabilitu celé pergole.

5268005164_97e23fdbae_b

 

Co použít na střechu pergoly?

První rozhodnutím bude, zda má být střecha průsvitná nebo neprůhledná. na neprůhlednou střechu se hodí OSB desky a asfaltové šindele nebo lehká plechová krytina. Pokud se vám více líbí průsvitná varianta, vyberte takový materiál, který vydrží nánosy sněhu.

 

Zelená pergola

Chcete, aby pergola dokonale splynula se zahradou? Nechte ji obrůst popínavými rostlinami. Je ovšem důležité zvolit správný druh. Oblíbené jsou plamének, trubač, zimolez, hortenzie nebo jasmín. zajímavě vypadá pergola obrostlá vinnou révou. v létě máte svačinu na dosah ruky a na podzim bude hrát pergola pestrými barvami.

Související příspěvky

Jakou zvolit střešní krytinu na pergolu

redakce

Praktické rady při stavbě koupacího jezírka

redakce

Hliníkové pergoly se vezou na svěží vlně moderních trendů

redakce