ZAHRADA

Bazénová sezóna již pomalu končí

Uživatelé domácích venkovních bazénů už začínají pomalu počítat dny, kdy se budou moci ještě vykoupat v bazénu. S končícím létem ubývá teplých dnů a zkracuje se i doba slunečního svitu, takže koupání v bazénové vodě už nepřináší takový požitek a odpočinek. Teplota vody se vzhledem k chladnějším nocím snižuje a užívání bazénu se postupně stává koníčkem jen pro otužilce. Koupací sezónu u venkovního bazénu lze prodloužit jeho zastřešením a ohřevem bazénové vody. To ale nic nemění na faktu, že zanedlouho už koupání v bazénu prostě nebude možné. Musíme myslet dopředu a začít bazén připravovat na zimu.

 

Jak má vypadat bazén před zazimováním?

Připravit bazén na zimu rozhodně neznamená pouze fakt, že do něho nalijete zazimovač a máte vystaráno. Bazén musí být ve stoprocentní kondici a hlavně voda v něm musí mít odpovídající kvalitu. Jinak by se mohlo jednoduše stát, že až na jaře roztají ledy, mohl by bazén připomínat spíše rybník pro žáby. Voda i před zazimováním musí mít odpovídající hodnoty pH (optimálně v rozmezí 6,8 – 7,6). K udržení optimálních hodnot pH nám pomohou výrobky pH Plus, pH Minus a pH tester. Dalším parametrem, který je nutné sledovat, je obsah aktivního chloru (jeho koncentrace by se měla nacházet v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l). Jeho přítomnost v bazénové vodě je velmi důležitá – v průběhu koupací sezóny zamezuje rozvoji nežádoucích mikroorganismů (bakterií, řas a dalších). Těsně před zazimováním bazénu je také nutné bazénovou vodu dostatečně nachlorovat,protože řasy a některé další mikroorganismy dokážou ve vodě přežívat a rozmnožovat se i při nízkých teplotách těsně nad bodem zamrznutí vody.

 

Teprve nyní přichází na řadu zazimování

Ve chvíli, kdy je bazénová voda po koupací sezóně správně ošetřena (dostatečná koncentrace aktivního chloru a optimální hodnota pH), je možné konečně do vody aplikovat zazimovač do bazénu. Vždy se řídíme pokyny výrobce tohoto přípravku. Obvyklým standardním postupem je nejprve upuštění vody pod úroveň trysek a umístění plováků na hladinu bazénu z důvodu tvorby ledu. Následuje vlastní nadávkování zazimovače podle návodu výrobce a závěrem překryjeme bazén krycí ochrannou plachtou, aby do bazénu zbytečně nepadaly nečistoty, které bychom na jaře museli opět složitě odstraňovat. Samozřejmostí je i správné zazimování bazénového filtru, o přesném postupu Vás budeme informovat v dalším díle.

 

 

Hlavním předpokladem úspěšného provozu bazénu v koupací sezóně i při zazimování je kvalita používané bazénové chemie, která jde ruku v ruce s vysokou účinností. Pokud byste chtěli šetřit a nakoupíte levnou a nekvalitní bazénovou chemii, může to mít velké následky. Nekvalitní bazénová chemie nemá takové účinky a mohlo by se stát, že na jaře byste museli vodu dokonce měnit. Pokud se ale spolehnete na bazénovou chemii PWS, nemusíte si o kvalitu vody dělat nejmenší starosti. Bazénová chemie PWS patří k nejlepším druhům bazénové chemie nejen na našem trhu. Výsledky značky PWS potvrzují sami zákazníci, kteří se vracejí i v dalších sezónách a opakovaně jsou s produkty této značky velmi spokojeni.

Pokud si nejste jisti nebo si nevíte rady, obraťte se na nás, rádi Vám s výběrem vhodného přípravku pomůžeme. Poradenství pro naše zákazníky je samozřejmostí, standardně patří mezi námi nabízené služby a je v průběhu celého roku poskytováno zcela zdarma. Kontaktní údaje naleznete zde.

Kompletní sortiment najdete na eshop.techneco.eu.

 

Související příspěvky

Kamenná dlažba

redakce

Jak připravit skleník na jaro?

redakce

Jak správně pečovat o trávník?

redakce