ZAHRADA

3 tipy, díky kterým bude vaše terasa perfektní

Nenechávejte terasu opuštěnou kvůli večernímu chladu nebo spalujícím slunečním paprskům. Venkovní ohřívače nebo kvalitní stínění vám pomohou, abyste se cítili venku dobře skoro vždy.

Prostorná terasa, ideálně spojená s kuchyní nebo s obývákem, je trendem moderního bydlení. Už při stavbě nebo rekonstrukci domu tak myslete na to, že je tento venkovní prostor prodloužením vašeho interiéru. Měly by spolu ladit a přechod z domu na terasu by měl být co nejjednodušší a nejpřirozenější. Pokud si uděláte krásnou terasu na střeše domu, ale nebudete k ní mít přístup z vašeho obýváku nebo kuchyně, věřte, že ji využijete jen málokdy.

 

Správná velikost je základ

Nejdůležitějším faktorem kvalitní terasy je její velikost a napojení na okolní prostor. Trendem je, pokud je podlaha domu, terasa a zahrada v jedné rovině. Zajišťuje to pohodlný přechod mezi jednotlivými zónami a tedy i aktivnější využití venkovního posezení a zeleně. Pokud ale není možné mít vše v jedné rovině a terasa bude vyvýšená nad zahradou a spojená s ní prostřednictvím pár schodů, určitě myslete na štědrou velikost terasy. Přece nechcete, aby vaše návštěva padala z terasy dolů. Její úzká šířka může znamenat velký diskomfort při větším počtu lidí.

Bezbariérové napojení zahrady na terasu je estetické a pohodlné. Zdroj: Archiv

 

Lidé často chtějí mít co největší zelenou plochu, a tak zahradu rozšiřují na úkor terasy. Vy ale chcete na terase hlavně sedět a mít klid, proto ji nechte udělat co nejširší, aby z ní nikdo nespadl dolů a vy jste jí využili opravdu naplno. Při plánování vám pomohou nákresy, díky kterým uvidíte, zda je za židlemi na okraji teras ještě dostatek místa na přechod okolojdoucích.

 

Nešetřete na stínění

Velká terasa je sice nádherná, ale pokud se na ni kvůli její jižní poloze nedá v létě sedět, pak je vám k ničemu. Pokud nemáte zajištěný přírodní stín v podobě vzrostlých stromů, určete budete muset zvolit nějaké umělé stínění. Může to být buď pevná pergola nebo vysouvací markýza. Slunečníky většinou nejsou pro velkou terasu dostatečné, a také bývají nepraktické.

Nevýhodou pergoly je její pevná konstrukce, kterou nikam neschováte, a to je pro některé typy domů nebo zahrad nepříliš estetickou záležitostí. Díky ní si ale zase můžete v zimě udělat z terasy zimní zahradu. Ochrání vás proti sněhu a studenému větru.

Velká, kvalitní markýza zajistí stín i ochranu před deštěm i slunečními paprsky. Zdroj: Archiv

 

Vůči vysouvacím markýzám má řada lidí předsudky, ale v dnešní době už existují velmi kvalitní konstrukce, které nehyzdí fasádu domu. Pokud je tedy vaší volbou markýza, určitě se poohlédněte po kvalitním dodavateli, který vám vše vysvětlí a řekne, jaké máte možnosti. Markýza může mít i několikametrové rozměry a klidně překryje i pětimetrovou terasu. Můžete si vybrat látku, která vydrží déšť, a technologii, která rozpozná velký vítr a sama se zasune. Toto řešení není levné, ale pokud hledáte dlouhodobé řešení stínění, je potřeba investovat.

 

Venkovní ohřívače zajistí komfort i na podzim

K čemu je nám ale krásná terasa, pokud se už blíží podzim a večer je venku přeci jen chladno? Venkovní ohřívače sice známe spíše z exteriérových zahrádek restaurací a barů, ale existují i verze pro domácí využití v nejrůznějších designech, takže si můžete vybrat takový, který se bude hodit přesně k vašemu domu.

Venkovní ohřívače zajistí příjemné posezení na vaší terase také na podzim. Zdroj: Unsplash.com

 

Vybrat si můžete nástěnné, stropní nebo volně stojící řešení. Opět je důležté vybírat kvalitu, aby se nestalo, že se o ohřívač někdo spálí nebo aby nezpůsobil požár. Zkuste také najít takové řešení, které je odolné proti větru a dešti, abyste jej mohli nechat venku po celý rok. Takovýto terasový teplomet může stát i kolem 15 000 Kč.

Některé venkovní ohřívače stačí zapojit do elektrické zásuvky a intenzitu topení pak ovládáte prostřednictvím dálkového ovladače. Tyto přístroje se často dají využít i v interiéru. Jiné venkovní ohřívače jsou na plyn. Mají v sobě propanbutanovou bombu, takže k nim žádná neestetická šňůra nevede, a můžete je přesouvat podle svých potřeb tam, kam potřebujete.

Související příspěvky

Nezapomínejte pečovat o svou zahradu

redakce

Teakový zahradní nábytek- jeho vlastnosti a údržba

redakce

Pergola nesmí chybět u žádného domu

redakce