TIPY

Způsoby, jak ušetřit za energie

V dnešní době si nikdo, kdo se stará o chod domácnosti, nemohl nevšimnout, co se děje na trhu s energiemi. Výsledkem jsou stále vyšší zálohy za plyn a elektřinu, kterou spotřebováváme k vaření, svícení, topení, ohřev vody a další. Existují však způsoby, kterými je možné dlouhodobě tyto náklady snížit.

Solární panely

Solární panely jsou na trhu již pěknou řádku let. Doby, kdy si je mohly dovolit pouze více majetné domácnosti, jsou pryč. V dnešní době jsou solární panely poměrně dostupnou záležitostí na střechách obytných domů. S jejich instalací se stáváte na energiích ze sítě méně závislými. Tento obnovitelný zdroj energie dále nabízí ekologičnost a dlouhodobou finanční úsporu.

O výhodách i nevýhodách solárních panelů aneb Vyplatí se vám sluneční energie?

Na řadu však možná přichází dobrá otázka, zda jsou solární panely schopny zabezpečit celkový chod domácnosti. V některých případech jsou, v jiných nejsou. Z toho důvodu se nejedna domácnost přiklání k možnosti hybridního modelu, který kombinuje solární energii spolu s konvenčním napájením. Díky němu máte 100% jistotu toho, že bez energie nezůstanete. Energie ze solárních panelů bude využívána přednostně, energii ze sítě můžete tedy čerpat pouze v případech nouze.

Tepelné čerpadlo

Druhým skvělým příkladem, jak ušetřit na energiích, je instalace tepelného čerpadla. Díky němu ušetříte na ohřevu teplé vody způsobem, kdy tepelné čerpadlo čerpá tepelnou energii z okolního prostředí. Tato energie putuje do kondenzátoru a dále do prostředí s vyšší teplotou, kterým může být například topná voda.

Vytápění čerpadlem je jednou z nejlevnějších variant. Teplo není v tepelném čerpadle vytvářeno, ale pouze transformováno na vyšší teplotu. Tepelné čerpadlo může přinášet úspory nejen na ohřev topné vody, ale také na vytápění, ohřev bazénové vody nebo na spotřebu elektrické energie v domácnosti.

Tepelná čerpadla a jejich úspora

Při výběru výkonu tepelného čerpadla je potřeba brát v potaz poměr úspor, které očekáváte, životnost tepelného čerpadla, která je závislá na počtu startů kompresorů a v neposlední řadě investice, které můžete vynaložit.

Související příspěvky

Brusky a vrtačky Makita jsou skvělým dárkem pro každého kutila

redakce

Komfortní podlahy Wicanders Vinylcomfort

redakce

Podlahy Olomouc

redakce