TIPY

Zamyšlení nad vývojem realitního trhu s ohledem na dopady koronavirové krize

Zájem o nemovitosti a jejich ceny dlouhodobě rostou i s ohledem na dobré prognózy vývoje trhu pro rok 2020. Každý kdo dnes chtěl prodat nemovitost, prodával za velmi dobré ceny a velmi rychle. Spousta lidí se rozhodla investovat do nemovitostí nebo si pořídit své vlastní bydlení. Nikdo však nedokázal předvídat pandemii koronaviru, která se zde objevila a která postupně ochromuje naši ekonomiku. Co bude dál?

Realitní služby byly z vládního zákazu služeb vyjmuty, nicméně většina realitních kanceláří včetně Domov Reality k situaci přistupuje zodpovědně a omezuje provoz na nezbytné minimum. Nikdo neví, jak se situace bude dál vyvíjet a k jak velké recesi nakonec dojde. Nicméně je už teď je jisté, že toto zastavení trhu bude mít vliv na všechny sféry života včetně trhu nemovitostmi.

U realitního trhu dochází ke zpomalení většinou postupně s časovým odstupem za jinými odvětvími ekonomiky, kterým se nedaří. Zásadní vliv bude mít délka trvání karantény a všech omezení, zda se bude jednat o pár týdnů či půl roku. Čím déle bude situace trvat, tím větší očekáváme ekonomický pokles v naší branži.

V počátcích šíření viru trh fungoval naprosto standardně. Nabíraly se nové zakázky, chodilo se s klienty na prohlídky a čile se obchodovalo. V tuto chvíli je už dopad epidemie na poptávku po nemovitostech výrazně znát.

Již teď cítíme znatelné ochlazení na trhu s pronájmy, kde došlo k poklesu o 20 %. Lidé se bojí o své zdraví a vyčkávají na konec celostátní karantény.

U prodeje nemovitostí zatím k žádným větším změnám nedošlo, nicméně i zde očekáváme  pokles avšak až s delším časovým odstupem. S ohledem na malé množství zajímavých nemovitostí a novostaveb na trhu neočekáváme, že by došlo k výraznějšímu pádu. Pokud někdo bude chtít koupit zajímavou nemovitost na dobrém místě, tak za ni pořád bude muset zaplatit vyšší cenu. K propadu cen může dojít u nemovitostí v horších lokalitách či s určitou vadou. Během následujících měsíců očekáváme v celku mírný pokles cen prodávaných nemovitostí zejména střední třídy. Přesný vývoj ovšem bude záležet na tom, jak dlouho potrvá karanténa, a zda se budou nadále snižovat úrokové sazby ČNB.

Důležitým aspektem v současné době je to, aby vláda opravdu podpořila drobné živnostníky, aby se vrátilo podnikání aspoň částečně do zajetých kolejí, aby lidé nepřišli o práci a měli chuť beze strachu opět žít jako dřív a utrácením podporovat ekonomiku.

Investice do správných nemovitostí bude pořád výhodnou investicí v dlouhodobějším horizontu 10 let. Domnívám se, že kdo si dnes takto uloží peníze, nebude v budoucnu tratit.

 

Přeji Vám všem hlavně zdraví a pevné nervy

S pozdravem

Ing. Jakub Kindl

Související příspěvky

Kompresor pořizujeme podle několika kritérií

redakce

Kde získat odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení?

redakce

Největší profesionál na výrobu skleněného zábradlí je společnost Equipe

redakce