Search

Z jakých klíčů lze udělat kopie, z jakých ne

Situací, které mohou vytvořit potřebu pro výrobu nového klíče, přináší život víc než dost. Noví členové rodiny, zlomení starého klíče, potřeba zanechat náhradní klíč u sousedů… V některých případech je ale proces výroby nového klíče poněkud složitější a může se snadno stát, že zákazník dostane stručnou informaci: tento klíč vám vyrobit nemůžeme. Jak je to tedy s výrobou náhradních klíčů ve skutečnosti, a zda takovou službu poskytuje například zámečnická pohotovost?

 

Identifikační a bezpečnostní karty

Pro zabezpečení svého majetku máte možnost pořídit si zámky několika bezpečnostních tříd lišících se mírou zabezpečení. Bezpečnostní třídy shrnuje tzv. pyramida bezpečnosti. Pro obyčejné klíče k zámkům, které se nacházejí ve spodní části této pyramidy, tj. pro ty nabízející základní míru zabezpečení, není přidělání klíče problém a lze jej zařídit v kterémkoliv zámečnictví. V některých případech je možno vyrobit kopii klíče buď z originálu, nebo prostřednictvím identifikační karty.

V případě, že se jedná o bezpečnostní klíče, postup je složitější. Pro takové klíče existuje tzv. právní ochrana v podobě bezpečnostní karty klíče. Právě tuto kartu budete potřebovat k výrobě kopie a navíc jsou následně všechny operace včetně špatně zkopírovaných klíčů evidovány. V případě nejvyšší třídy klíčů jsou navíc polotovary potřebné k přípravě kopií dostupné pouze u originálního výrobce. Právě v takových případech se může stát, že zákazníka s požadavkem na výrobu bezpečnostního klíče v některém zámečnictví odmítnou.

 

Kopírování klíče nebo výměna zámku?

Ochrání vás tedy podobné bezpečnostní klíče skutečně spolehlivě a máte se i přes ochranné prvky bát jejich zkopírování ze strany nepoctivců? Vycházejte při posuzování situace vždy z toho, že pouze klíče vyráběné z originálních polotovarů jsou skutečně chráněny proti kopírování. Někteří nepoctiví zámečníci totiž mohou kopírovat klíče i bez bezpečnostní karty, což si profesionální zámečník nikdy nedovolí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *