TIPY

Vyplatí se připojištění k povinnému ručení?

Sjednat si povinné ručení je povinnost pro každého řidiče, který provozuje motorové vozidlo na pozemních komunikacích. Standardně pokrývá odpovědnost řidiče za způsobení škody na majetku či újmy na zdraví. Kromě toho si lze k základní variantě dokoupit i různě užitečná připojištění pro krytí dalších rizik spojených s pohybem na silnicích. Poradili jsme se s pojišťovacím expertem, která z nich sek vaší pojistce vyplatí přidat, nebo alespoň jejich dokoupení zvážit.

Nejlevnější povinné ručení, nebo plná palba?

Základní povinné ručení je možné rozšířit o další dodatečná připojištění, která vás kryjí před dalšími riziky a nebezpečím. Co z této nabídky připojištění se řidičům vyplatí alespoň zvážit?

„K povinnému ručení si můžete sjednat řadu připojištění. Velmi oblíbené je pojištění čelních skel nebo jednoduché pojištění auta proti odcizení, které stojí pro starší auta méně než 500 Kč za rok. Připojištění čelních skel obecně pokrývá poškození nebo zničení okenních skel u vozidla, ale jsou i výjimky vyňaté z pojistného krytí. To se týká například škody na věcech spojených se sklem vozu, jako je dálniční známka, nebo poničení skel nákladem přepravovaným ve vozidle,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, specialista ze společnosti Klik.cz, která se zaměřuje na srovnávání nabídek pojištění online a jejich cen napříč trhem.

„U tohoto připojištění si zkontrolujte limit pojistného plnění a spoluúčast. U některých pojistek je spoluúčast pro první tři měsíce 50 %, pokud nedodáte k datu pojištění fotodokumentaci vozidla. Připojištění čelního skla byste si měli sjednat i u havarijního pojištění, máte-li zvolenou vysokou spoluúčast,“ pokračuje Aleš Rothbarth.

Asistenční služby, střet se zvěří a další varianty připojištění

Mnoho základních nabídek povinného ručení už pracuje se zahrnutím základního servisu asistenční služby. Chcete-li však mít jistotu, že nezůstanete nikdy na holičkách za žádné situace, doporučujeme zvolit si rozšířené asistenční služby. Pokud jste na mobilitě závislí a víte, že bez vozidla byste jen těžko pracovně a soukromě fungovali, vyplatí se vám také připojištění pro potřeby náhradního vozidla. Jezdíte-li často mimo město a neplatíte si havarijní pojištění, může se vám hodit i připojištění pro případ střetu se zvěří.

Připojištění krádeže vozidla

Ve většině případů se pojištění proti odcizení vozidla vztahuje na vozidlo celé včetně standardní i zvláštní výbavy, příslušenství či dílů vozidla. Při kalkulování pojistné částky se bere v potaz běžná cena vozidla v době uzavírání pojistky a stejná částka také představuje maximální výši plnění, které vám pojišťovna při nastalé škodní události vyplatí. Podmínkou pro vyplacení pojistky je také to, že v době krádeže bylo vozidlo řádně zabezpečeno. Toto připojištění zvažte zvláště v případě, že si nehradíte dobrovolné havarijní pojištění.

Související příspěvky

Chcete znát cenu své nemovitosti? Vyzkoušejte odhad ceny nemovitostí zdarma

redakce

Čeká vás rekonstrukce a sháníte peníze?

redakce

Stěhování obrazů a starožitností

redakce