TIPY

Topte a větrejte zároveň. Zkrátka rekuperujte!

Spousta domácností řeší jedno dilema. Jak větrat, aby interiér nepřicházel o draze zaplacenou tepelnou energii. Řešení přitom existuje. Je jím výkonná rekuperační jednotka.

Ze všech stran slyšíme o důležitosti větrání. Pravidelná a efektivní výměna vzduchu v interiéru je předpokladem zdravého životního prostředí a s ním souvisejícího zdraví jako takového. Otázkou ale je, jak větrat? Topit a k tomu mít otevřené okno? V době, kdy byly energie za hubičku, možná. Ale dnes, kdy se za tepelnou energii platí téměř zlatem?

Nepřipravujte se o energii

Mnohem šetrnější je nárazové větrání, v jehož rámci v zimním období zkrátka na pět až šest minut otevřete okna dokořán. Ideálně hned několik oken najednou, abyste v interiéru vytvořili průvan. I tak ovšem počítejte s tím, že o nějakou tu tepelnou energii přijdete.

Umíte efektivně větrat?

V každém případě zapomeňte na větrání s mírně pootevřenými okny. Místo toho, abyste dobře vyvětrali, se vám v domácnosti bude kumulovat nežádoucí vlhkost. Ani jedno řešení tedy není ideální. Tím je v titulku tohoto článku zmíněná rekuperace do domu. Oč se jedná?

Co to je rekuperace?

Princip rekuperace je jednoduchý. Rekuperační jednotka nasaje venkovní vzduch, ohřeje ho a vypustí do místnosti. Z ní do další části rekuperačního výměníku odvede vzduch odpadní a ten zase vypustí ven. Z fyzikálního hlediska jednoduché, v reálu velmi účinné. Proto jdou rekuperace do bytu tak na dračku.

Zabijte dvě mouchy jednou ranou

Rekuperací v podstatě zabijete dvě mouchy jednou ranou. Vzduch ohřejete a k tomu ho v interiéru také vyměníte! 24 hodin denně budete dýchat čerstvý vzduch. K tomu domácnost zbavíte plísní a bakterií, čímž se zbavíte alergií, a dokonce ušetříte až čtyřicet procent nákladů za vytápění.

Rekuperace do domu i bytu

Možná je rekuperace vzduchu do bytu i do domu. Nezáleží tedy na tom, jestli bydlíte v rodinném domě či bytě v paneláku. Rekuperovat se dá v podstatě všude. Ještě váháte? Neměli byste!  

Související příspěvky

Kutilové i profesionálové se učí pokládat dlažbu a obkládat po novém

redakce

Nájemní bydlení je na vzestupu, zpozornět by měli i drobní investoři

redakce

Ventilátory a klimatizace zajistí příznivé prostředí v interiéru, i když venku panují tropická vedra

redakce