TIPY

Top 3 trendy zahrady pro rok 2021

Chystáte obměnu své zahrady nebo vás jen zajímá, jakým směrem se letos ubírají trendy? Pokud hledáte inspiraci, pak jste tu správně. Rok 2021 je zatím v designování zahrady velice rozmanitý, díky pandemii se ujala touha si vybavit zahradu tak, aby pokryla všechny praktické potřeby. Lidé chtějí mít vše svoje – od dětského pískoviště až po dřevěné záhony. Pojďme si to postupně shrnout: Jaké tři trendy v tomto roce zavítaly do našich zahrad?

#1 trend: Vyvýšené záhony pro pěstování, zbytek nadivoko

K pěstování “jedlé části” zahrady se čím dál častěji používají vyvýšené záhony. Vypadají parádně a krásně oddělí plochu pro pěstování od zbylého prostoru zahrady. Mají ale především nespočet praktických výhod.

  1. Rostliny lépe prospívají. Díky bližšímu přístupu ke slunečním paprskům a teplu rostou rostliny rychleji, vydrží déle a plodí více než v běžných záhonech.
  2. Usnadněte si práci. Péče o rostliny je snazší a pohodlnější. Nemusíte se tolik ohýbat a vyhnete se bolavým zádům.
  3. Sbohem, okousaná zelenino! Ve vyvýšených záhonech se tvoří mnohem méně plevele a navíc se zespod skrze zábranu nedostanou škůdci jako například krtci a hraboši.

Plocha pro pěstování bývá často jediným místem, o které se lidé aktivně starají. Zbytek zahrady pak často nechávají “nadivoko”. Ale pozor; není to kvůli lenosti nebo pohodlí! Méně často kosené trávníky zadrží vodu v půdě a zlepší mikroklima. Navíc při vykvetení nabídnou pastvu pro oči a přilákají také včely a další užitečný hmyz.

Nejoblíbenějším typem divoké zahrady je založení květinové louky. Nikdy nepokrývá celou plochu zahrady, ale jen ta místa, kde se pohybujeme méně frekventovaně. Hodí se například pod stromy nebo kolem plotu, samozřejmě s chodníčky s vysekanou trávou.

#2 trend: Vlastní minihřiště pro děti

Za poslední rok se nám ne jednou stalo, že jsme vlivem vládních opatření museli zůstat s dětmi doma. To je pravděpodobně důvodem, proč se na zahradách tak velké oblibě těší vlastní hrací plocha pro děti. Často tak můžeme vidět v rohu zahrady domeček či bunkr, za domem klasické dřevěné dětské pískoviště, taky houpačku na stromě, vedle které visí hmyzí hotel nebo ptačí budka, hromady zahradních hraček v dřevěných bednách, atd.

Výběr konkrétních zahradních doplňků a zábavy pro děti pak závisí na různých faktorech – na jejich věku, jestli máte holku nebo kluka, zda si bude na zahradě hrát více dětí, apod. Jisté je, že s pískovištěm a houpačkou rozhodně nešlápnete vedle – tahle zábava baví děti už po dlouhé generace.

#3 trend: Balkon a parapet místo zahrádky

Ne každý máme to štěstí, že se pyšníme velkou zahradou. Ať už máte malý pozemek nebo bydlíte v bytě a zahradou nedisponujete vůbec, nemusíte zoufat. Vytěžte maximum z prostoru, který máte a začněte pěstovat na balkoně nebo na okenním parapetu!

Do bedýnky na bylinky zasaďte mátu, meduňku, petržel, bazalku a budete mít po ruce oblíbenou zeleň do letních polévek a drinků. Ale na balkonu se bude dařit i rajčatům, paprikám, okurkám, hrášku, jahodám – zvláště pokud máte balkon orientovaný na jih.

Co se týče materiálů, v kurzu jsou věci vyrobené z těch přírodních. Nejoblíbenější je nesmrtelné dřevo (tedy pěstování v dřevěném truhlíku, bednách, úložných boxech apod.), velké oblibě se těší klasická neglazovaná keramika a kámen; a do módy se opět vrací i tradiční vrbové proutí (závěsné koše na vertikální pěstování).

Jaký trend učaroval vám? Chystáte se letos na proměnu zahrady?

Související příspěvky

Pro spánek jako v bavlnce

redakce

O výhodách infrasauny, tohle vás nakopne

redakce

Proč je Praha 8 ideální lokalitou k bydlení?

redakce