Search

Slunce i stín si řídíte sami

Do fáze „Poručíme větru, dešti“ se lidstvo přece jen ještě nedostalo, ale jak si doma nebo v kanceláři zařídit stín, když je potřeba, to už přeci jen umíme. Místnost zalitá sluncem je jistě velmi příjemná a cítíme se v ní dobře, někdy ale potřebujeme sluneční paprsky zastínit.

Okna a světelné průzory jsou stejně staré, jako touha člověka po střeše nad hlavou. I v době, kdy ještě nebylo vynalezeno sklo, se v primitivních obydlích dělala malá okénka, kterými by dovnitř šlo denní světlo a zároveň neunikalo teplo. Sluneční paprsky na nás působí pozitivně, zlepšují nám náladu i osvětlují místnost. V některých případech nám ale spíše způsobují problémy, když se nám odráží v televizní obrazovce nebo monitoru počítače. Častý je i problém žen, které se ráno potřebují nalíčit. Denní světlo je pro líčení samozřejmě vhodnější než umělé a elegantní toaletní stolek vypadá v ranních paprscích pohádkově, ale v zrcadle se téměř nevidíme a líčení je téměř nemožné.

Pak přichází ke slovu různé možnosti zastínění. Nejoblíbenější jsou žaluzie, úzké proužky plastu nebo dřeva umístěné na oknech, které mají variabilní způsoby použití a oblíbené jsou zvláště v oknech panelákových a obytných domů. Můžeme je úplně stáhnout a sklopit a tím zamezit průchodu i jen malého paprsku světla, vytáhnout jen do půlky a když skončíme s prací, opět je vytáhnout k vrchnímu rámu okna a nechat světlo dál svítit do místnosti.

Nadčasové jsou i praktické rolety, které můžeme vybrat podle barev a celkového vzhledu interiéru a tak z nich udělat praktickou dekoraci. Jedním pohybem je zatáhneme nebo vytáhneme podle potřeby, snadno se udržují a vyrábí se nejen v mnoha barvách a vzorech, ale také velikostech a především z různých materiálů. K modernímu interiéru se budou hodit trendy skládací látkové žaluzie, do přírodního stylu naopak zvolíme rolety z bambusu. Rolety jde bez problémů použít i na střešní okna nebo velké prosklené plochy.

Denní světlo a sluneční paprsky k životu potřebujeme, o tom není pochyb. Pro práci a odpočinek ale občas potřebujeme i trochu stínu a přítmí. Velkou výhodou dnešní doby je, že díky žaluziím a roletám můžeme stín mít když potřebujeme, a pak je zase vytáhnout a užívat si sluníčka. Přeci jen je to pohodlnější, než malá okénka, jaká známe z domů našich prababiček.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *