Search

Prodej domu – co vše vás může překvapit

Při prodeji nemovitosti musíte řešit několik věcí najednou. Mezi nimi přípravu domu k prodeji, sepsání inzerátu, vytvoření prezentačních fotek a následné stanovení reálné prodejní ceny. Samozřejmostí je také příprava dokumentace a následné prohlídky s kupujícími. Víte, co vše vás ještě může překvapit?

 

Stanovení prodejní ceny

Při stanovení prodejní ceny nemovitosti byste měli mít přehled o cenách, za které jsou prodávány podobné domy či byty. Cenu nemovitosti ovlivňuje lokalita, velikosti, dispozice, stáří a stav domu k prodeji. V některých případech se v ceně promítne také rekonstrukce, případně nízkoenergetické zařazení stavby. Cena nesmí být příliš nízká, ale ani vysoká. V ideálním případě nechte stanovení ceny na profesionální realitní kanceláři, která se na trhu s nemovitostmi orientuje.

 

Vytvoření inzerátu

Důležitým krokem je vytvoření inzerátu tak, aby na první pohled a přečtení zaujal. Mělo by v něm být všechno, co kupující zajímá. Tedy jakou nemovitost prodáváte, můžete uvést i důvod, například stěhování, pracovní nebo rodinné záležitosti. Neměly by chybět dispozice domu nebo bytu, stav této nemovitosti, případně velikost pozemku okolo domu. Je důležité uvést také místo, kde se dům prodává a jeho občanskou vybavenost, blízkost větších měst či jiných významných lokalit, případně další výhody této nemovitosti.

 

Fotografie, které dům prodají

Součástí inzerátu by měly být fotografie, které přiblíží skutečný vzhled nemovitosti. Při focení využijte denního světla, ideální slunečného dne. Ukliďte prodávanou nemovitost, aby vypadala upraveně, svěže a zároveň útulně. Nebojte se naaranžovat do vázy čerstvé květiny, případně přidat deku, polštáře nebo přehoz do obýváku, kde vytvoříte příjemný a útulný prostor. Uvidíte, že celkový dojem z bytu nebo domu bude najednou mnohem příznivější.

 

Smlouva a dokumentace

Zajímejte se o zákonné náležitosti kupní smlouvy a veškerou potřebnou dokumentaci. I s tou vám může pomoct realitní kancelář, která často nabízí i právní servis. Je dobré zajímat se také o to, kdo bude platit daň z nemovitosti, případně na koho bude prodaná nemovitost zapsána v katastru. Do katastru nemovitostí může nahlédnout i soukromá osoba, zjistit tak majitele dané nemovitosti, případně zkontrolovat, zda je daná nemovitost v pořádku, není na ní zástavní právo anebo jiný problém.

 

Prohlídky domu

Málokdo má prostor na každodenní prohlídky při prodeji domu nebo bytu. Připravte se na to, že když budete dům prodávat svépomocí, tak budete prohlídkám muset uzpůsobit svůj čas. Ideálním řešením je opět využití služeb realitní kanceláře, kdy realitní makléř bude tyto prohlídky realizovat namísto vás.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *