TIPY

Posviťte si s podzimem na správné osvětlení u vás doma

Je tu podzim a s ním i méně slunečních paprsků a postupně se zkracující dny, které přinášejí dlouhé večery a tmu. A právě v období, kdy máme přirozeně méně tepla i světla, hledáme způsoby, jak si náš domov zútulnit a vizuálně prohřát. Nikdo nechce sedět s podzimním splínem ve zchladlých prostorách, které působí studeně a cize. Zeptali jsme se interiérové designérky Anke Glut, jak si doma udělat podzim hřejivý.

S plným rozvinutím podzimu hledáme nápady a inspiraci, jak se připravit na chladné období, abychom se doma cítili dobře, bezpečně a nemuseli jsme pociťovat chlad, ať už skutečný, nebo pocitový. „Na podzim a v zimě je světla málo, a když se nám ho nedostává, musíme si ho vytvořit uměle. Záplava dobře vybraného a vhodně umístěného osvětlení vám pomůže zahnat chmury a podzimní deprese nebude mít šanci. Se světlem to ale nepřehánějte, přesvětlené prostory nejsou v důsledku příjemné a ani zdravé pro oči,“ říká Anke Glut, interiérová designérka, která se zaměřuje na koncepty interiérů v různých stylech pro rezidenční i komerční využití.

 

Hra se světlem a centrální svítidlo

Stále platí zlaté pravidlo osvětlení, že hlavní zdroj světla má přicházet od stropu. Vyberte si lustr či závěsné svítidlo, které bude fungovat jako dominanta místnosti a bude určovat její ráz. Pokud žijete v bytě s nižším stropem, namísto svítidla na lanku či tyči vsaďte na přisazené světlo, které sedí přímo na stropě. To ale nestačí, pokud se doma chcete cítit dobře a mít funkční osvětlení, které nebude na úkor pohodlí a zdraví.

„Dlouhodobým trendem při výběru osvětlení je hra světla a stínu. Díky tomu, že se v místnosti střídají kontrasty světla a stínu, vzniká živý a zajímavý dojem. Proto je třeba při plánování osvětlení uvažovat koncepčněji a vzít v potaz rozdělení prostoru na pracovní, odpočinkovou a čistě dekorativní zónu. Vyvarujte se ale ostrých stínů, které oku nelahodí. Pro dosažení kýženého efektu doporučuji zkombinovat přímé a nepřímé světlo z bodového a rozptýleného osvětlení,“ radí Anke Glut. Promyslet optimální nastavení osvětlení tak, aby poskytovalo ideální podmínky a komfort pro každodenní život, je těžší disciplína, než se zdá. Proto doporučujeme přizvat si k zařizování nového bydlení, rekonstrukci či jen drobné revitalizaci interiéru odborníka.

V pracovní zóně, kde máte umístěný pracovní stůl a plochu, je třeba zvolit jasné a dostatečné světlo. Bez stolních lamp se tak neobejdete. V dekorativní zóně, kde například vystavujete suvenýry či dekorační předměty, naopak využijte LED pásky. Ty umí podtrhnout decentní detaily v místnosti a přiznat jim tak pozornost v celkovém dojmu z interiéru. Pracujte s nimi ale opatrně, abyste to nepřekombinovali a nezničili tak celou atmosféru. „LED pásky mají velkou výhodu, že jsou flexibilní a dají se dobře umisťovat do hůře přístupných částí – například schodiště, kuchyňská linka či vnitřní prostory v šatní skříni. Fungují většinou na samolepicí bázi, takže se s nimi pohodlně manipuluje,“ doplňuje Anke Glut.

Související příspěvky

Prodejte svou nemovitost dříve, než praskne realitní bublina

redakce

Moderní interiérová dlažba, ze které dýchá kouzlo minulých let

redakce

Moderní krby do každé domácnosti

redakce

Přidat komentář