TIPY

Odhalte největší žrouty elektřiny v domácnosti

Pokud se vaše účty za elektřinu vymkly kontrole, na vině může být předražený dodavatel, ale také domácí spotřebiče, které patří mezi největší energožrouty. Víte, které z nich z elektrické sítě vysávají nejvíce energie? Posviťte si na jejich spotřebu a zakročte proti nesmyslně vysokým účtům za elektřinu.

Možná jste byli v minulosti zvyklí, že čím více bylo na energetickém štítku znamének plus, tím lépe pro vaši peněženku i životní prostředí. Nicméně loni tato zažitá stupnice prošla revizí a žádná znaménka na ni už nenajdete. Nově existuje třída A až G, přičemž A znamená mimořádně úsporná a G mimořádně nehospodárná. Málokdo si v čase rostoucích nákladů na energie může dovolit ihned vyměnit všechny své domácí spotřebiče za úspornější modely. Přesto se můžete zaměřit na to, jak svoje stávající vybavení do domácnosti přimět k tomu, aby spotřebovávalo rozumné množství energie.

Zaostřeno na ledničku s mrazákem

U těchto dvou spotřebičů myslete na jejich údržbu. Co to znamená? Mrazák je potřeba pravidelně zbavovat námrazy, která citelně navyšuje jeho spotřebu. Pomůže také logické rozmístění spotřebičů v kuchyni – chladnička by měla stát co nejdále od trouby, sporáku a dalších zdrojů tepla. Pokud ji totiž okolní prostředí zahřívá, musí vynaložit více energie k tomu, aby chladila svoje útroby. Náklady na pořízení nové ledničky či mrazáku může výrazně snížit služba cashback, která vám za každý nákup určitou částku zpět. Prozkoumejte různé cashbackové programy na trhu.

Zaostřeno na sušičku

Sušička na prádlo patří mezi oblíbené výdobytky civilizace. Komu by se nelíbilo, když se nemusí zdržovat čekáním, než prádlo na sušáku uschne? Podle zdrojů nezávislých institucí jsou sušičky hned po lednici druhým největším žroutem energie. Zároveň nejsou tolik šetrné k textilním vláknům jako schnutí přirozenou cestou na prádelní šňůře či sušáku. Některé zdroje uvádějí až třikrát rychlejší opotřebení oblečení při častém používání sušičky. Pokud se nechcete tohoto komfortu vzdát ani po těchto pádných argumentech, snažte se alespoň sušičku a sušení volně střídat.

Zaostřeno na pračku a myčku

Pračka i myčka mají společné to, že se v nich protočí desítky litrů vody a jejich provoz stojí spoustu energie. U obou se vyplatí zapínat je až ve chvíli, kdy jsou plné špinavého prádla či nádobí. Při úplném naplnění spotřebiče je provoz nejekonomičtější. Pokud jde o praní, úsporu až o čtvrtinu vám zajistí snížení teploty pracího cyklu. Většina prádla se totiž dá vyprat na nižší teplotu, než je šedesát stupňů. Pořídíte-li si kvalitní prací prostředek, mnohdy dosáhnete zářivých výsledků i s nižší teplotou.

Se spolehlivým dodavatelem ubyde polovina starostí

Chcete mít kvalitní a levné dodávky energie? Dopřejte si kvalitu služeb a jistotu od tradičního českého dodavatele. LAMA Energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům a zároveň odolnější vůči výkyvům na trhu. Díky vlastní těžbě na jižní Moravě dodává LAMA Energy od roku 2009 domácnostem i zemní plyn.

Související příspěvky

Fasáda domu má funkci nejen estetickou, ale i praktickou

redakce

Trápí vás vysoké náklady na provoz domu? Nechte si poradit, jak se dá ušetřit

redakce

Chytré osvětlení je dobrým tipem do moderních domácností

redakce