TIPY

O výhodách i nevýhodách solárních panelů aneb Vyplatí se vám sluneční energie?

Napadlo vás, že si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu a ušetříte spoustu peněz za elektřinu? A kdo ví, možná díky ní i vyděláte, protože přebytek energie prodáte? Než se do solárního dobrodružství pustíte, seznamte se se všemi hlavními aspekty problematiky. Nic není černobílé a také v souvislosti s energetickou soběstačností či ohleduplnějším přístupem k životnímu prostředí je na místě zvážit pro i proti.

 

Proč dát solární energii zelenou?

Zřejmě největším lákadlem pro instalaci fotovoltaické elektrárny je vidina zanedbatelných účtů za elektřinu. Vstupní investice sice není malá, ale dotace na fotovoltaiku v rámci programu Nová zelená úsporám momentálně dosahují až 150 000 Kč. Pořizovací náklady se navíc postupně vrátí v podobě minimálních výdajů za elektrickou energii. Celková výše úspory pak závisí na konkrétním využití – energií získanou ze solárních panelů lze používat i na vytápění a ohřev vody.

Dalšími výhodami jsou částečná energetická soběstačnost. Pocit, že domácnost není zcela závislá na elektřině ze sítě, je k nezaplacení. Navíc jde o řešení ohleduplné vůči životnímu prostředí – fotovoltaická elektrárna nepotřebuje k provozu tuhá či jiné „nečisté“ zdroje energie. Přebytečnou energii lze dále distribuovat nebo si ji ponechat na později (k akumulaci se používá speciální bateriové úložiště).

Když k výše uvedenému přičtete dlouhou životnost (kvalitní křemíkové články vydrží v bezproblémovém provozu až několik desítek let), nízkou míru poruchovosti a velmi nenáročnou obsluhu, dostaví se nepokryté nadšení. Jako jediná nevýhoda se jeví časově náročnější administrativa, která souvisí s vyřizováním dotace.

 

Kdy se solární panely nemusí vyplatit?

Ačkoliv jsou solární panely určeny pro všechny typy střech (ideál představuje šikmá střecha se sklonem 35 °), výkon může negativně ovlivnit zastínění (např. sousední budovou, stromy apod.). Množství vyprodukované energie navíc závisí na klimatických podmínkách, které u nás nejsou tak dobré jako v rovníkových oblastech. Když počasí sběru sluneční energie nepřeje, nezbývá, než spotřebu elektřiny pokrýt jinak.

Související příspěvky

Znáte moderní způsoby regulace vytápění? Naučte se, jak ušetřit ještě více

redakce

Chcete snížit svůj účet za energie? Nechte si poradit!

redakce

Abyste měli důvod udělat CINCINK!

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.