TIPY

O výhodách i nevýhodách solárních panelů aneb Vyplatí se vám sluneční energie?

Napadlo vás, že si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu a ušetříte spoustu peněz za elektřinu? A kdo ví, možná díky ní i vyděláte, protože přebytek energie prodáte? Než se do solárního dobrodružství pustíte, seznamte se se všemi hlavními aspekty problematiky. Nic není černobílé a také v souvislosti s energetickou soběstačností či ohleduplnějším přístupem k životnímu prostředí je na místě zvážit pro i proti.

 

Proč dát solární energii zelenou?

Zřejmě největším lákadlem pro instalaci fotovoltaické elektrárny je vidina zanedbatelných účtů za elektřinu. Vstupní investice sice není malá, ale dotace na fotovoltaiku v rámci programu Nová zelená úsporám momentálně dosahují až 150 000 Kč. Pořizovací náklady se navíc postupně vrátí v podobě minimálních výdajů za elektrickou energii. Celková výše úspory pak závisí na konkrétním využití – energií získanou ze solárních panelů lze používat i na vytápění a ohřev vody.

Dalšími výhodami jsou částečná energetická soběstačnost. Pocit, že domácnost není zcela závislá na elektřině ze sítě, je k nezaplacení. Navíc jde o řešení ohleduplné vůči životnímu prostředí – fotovoltaická elektrárna nepotřebuje k provozu tuhá či jiné „nečisté“ zdroje energie. Přebytečnou energii lze dále distribuovat nebo si ji ponechat na později (k akumulaci se používá speciální bateriové úložiště).

Když k výše uvedenému přičtete dlouhou životnost (kvalitní křemíkové články vydrží v bezproblémovém provozu až několik desítek let), nízkou míru poruchovosti a velmi nenáročnou obsluhu, dostaví se nepokryté nadšení. Jako jediná nevýhoda se jeví časově náročnější administrativa, která souvisí s vyřizováním dotace.

 

Kdy se solární panely nemusí vyplatit?

Ačkoliv jsou solární panely určeny pro všechny typy střech (ideál představuje šikmá střecha se sklonem 35 °), výkon může negativně ovlivnit zastínění (např. sousední budovou, stromy apod.). Množství vyprodukované energie navíc závisí na klimatických podmínkách, které u nás nejsou tak dobré jako v rovníkových oblastech. Když počasí sběru sluneční energie nepřeje, nezbývá, než spotřebu elektřiny pokrýt jinak.

Související příspěvky

Jak se zbavit vlhkosti a plísní v bytě

redakce

Paravány – jak je umístit v kanceláři?

redakce

Výměna bojleru

redakce