TIPY

Nemáte klimatizaci? Stínění vám pomůže srazit teplotu

Parné léto je sice krásné, ale v interiérech, kde není klimatizace ani důkladná izolace, se můžete cítit jako v sauně. To se týká typicky třeba starších panelákových a bytových domů, které na zateplení teprve čekají. Nejúčinnější metodou, jak klima v interiéru zpříjemnit, je zatáhnout rolety či žaluzie. Podívejte se, jaké jsou možnosti.

Stínit, stínit a ještě jednou stínit! Horké letní dny se v interiérech dovedou proměnit v peklo, zvlášť pokud nepatříte mezi fanoušky klimatizace. Variantou, jak interiér o kousek ochladit je zatáhnout rolety či žaluzie a nechat je celý den stažené. Přes den se také vzdejte větrání a pořádně vyvětrejte až večer, kdy horko trochu poleví.  Jaké stínění zvolit, aby bylo co nejefektivnější?

 

Venkovní stínění: vyšší investice, vyšší úspora

Nejlepší termoregulační efekt má venkovní stínění – když ho totiž zatáhnete, sluneční paprsky odrazí a zachytí dřív, než dopadnou na okenní tabuli. Díky tomu se sklo nepřehřívá a horko nepronikne do interiéru. Nevýhodou exteriérového stínění je vyšší pořizovací cena a nutné stavební zásahy.

 

Exteriérové rolety nebo žaluzie?

Vybrat si můžete rolety, které nepustí světlo ani skulinkou a snižují průniky tepla až o 30 %. Možností jsou také screenové clony, oblíbené stínění, které tvoří speciální látka ze skelného a polyesterového vlákna. Tato látka nepropustí horko ani zvědavé pohledy sousedů – vy se ale skrz ni ven koukat klidně můžete.

Druhou možností jsou venkovní žaluzie. Tvoří je lamely, které můžete naklopit a přistínit si, nebo je naopak zatáhnout. S některými tvary lamel můžete dosáhnout i úplné tmy – například s žaluziemi s lamelami ve tvaru S.

 

I interiérové stínění zabrání přehřívání

Pokud se nechcete pouštět do stavebních úprav a nechcete do stínění investovat vysokou částku, můžete vsadit na vnitřní stínění. Je levnější, snadno se montuje a navíc se pyšní vysokou variabilitou. Stínění je zevnitř, proto nezabráníte ohřívání okenní tabule, ale i tak, v zataženém stavu sluneční paprsky do interiéru neproniknou, takže si udrží nižší teplotu.

 

Klasika nebo rolety den a noc?

Nejjednodušší variantou jsou klasické rolety, u kterých si můžete vybrat jak design, tak stupeň světelné propustnosti látky. V současné době patří mezi moderní řešení rolety den a noc, tvořené dvěma látkami, průsvitnou a zatemňovací. Můžete si tak dopřát dostatek přirozeného světla přes den, dostatek tmy přes noc či  zatemnit jen částečně. A pokud hledáte něco exkluzivního, vyzkoušejte římské rolety – nejelegantnější stínění na trhu.

Pomůžou květiny i větrák

Kromě zatažených rolet se vyplatí také vzduch v místnosti zvlhčit – nejhorší je totiž suché vedro. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, rozmístěte po místnosti květiny v květináčích, které vzduch zvlhčí. K pohodě přispěje i malý větrák, který sice nesníží teplotu, ale vytvoří mírný vánek, díky kterému se budete cítit lépe.

Související příspěvky

Za výměnu koberce jsme díky jeho renovaci ušetřili. Čištění Praha 3

redakce

Kultura OPEN AIR

redakce

Jak zabezpečit své bydlení a už se v něm dále nebát

redakce