TIPY

Na co si dát pozor při stavbě nízkoenergetického domu

Sníte o vlastním bydlení, v němž by vám nedělaly starosti vysoké náklady za energie? Nízkoenergetické domy představují rozumný kompromis mezi klasickými a tzv. pasivními stavbami. Nejsou tak náročné na použité technologie, přesto dokáží ročně ušetřit rodinám i desítky tisíc korun za energie.

Finanční návratnost takového typu bydlení se sice počítá na léta, na druhou stranu jde o užitný objekt, který většina z nás rozhodně neplánuje po několika letech prodat. A co s sebou taková stavba nízkoenergetického domu přináší?

 

Od návrhu domu až po jeho zateplení

Nízkoenergetický dům je ve své konstrukci maximálně jednoduchý. Zpravidla nevybíhá do patra, obejde se bez sklepa a nepotřebuje ani složité členění. Cílem je maximálně efektivní cirkulace tepla uvnitř bez tvorby chladných nebo naopak příliš teplých míst.

Je důležité dbát také na kvalitu stěn, oken, dveří a střechy domu, jež zamezí drahým tepelným únikům, a samozřejmě také pečlivě vyprojektovaná izolace obvodových stěn a stropu. K lepší energetické nezávislosti pak mohou přispět i tzv. aktivní prvky celé konstrukce. Může jít například o:

  • solární panely
  • tepelné čerpadlo určené pro ohřev vody
  • rekuperaci vzduchu (spíše pro tzv. pasivní domy)

Neobejdete se proto bez návrhu zkušeného architekta i dostatečně velkorysého finančního zajištění. Nebojte se svůj sen tedy financovat hypotékou. Samotný projekt nemusí být drahý, flexibilně použitelná rezerva na nečekané výdaje by však měla být samozřejmostí.

 

Zadní vrátka nepodceňujte

Odborníci doporučují mít stranou přibližně 10 % plánovaných výdajů. Vyhnete se tak drahým a nevýhodným půjčkám sjednávaným na poslední chvíli, a samozřejmě také velkému množství stresu a starostí souvisejících s takovým řešením. A to za trochu plánování navíc rozhodně stojí.

Související příspěvky

Kdo zajistí sanaci, čištění, likvidaci a dezinfekci plísně, řas, mechů, sporů? Protiplísňové nátěry Brno

redakce

Beton je jeden z nejvíc trendy materiálů současnosti: Jak ho zakomponovat do interiéru?

redakce

České ručičky aneb patenty českých firem, které zlepšují naše bydlení i kvalitu života

redakce