TIPY

Na co myslet při výběru a koupi pozemku

Pokud již máte vybrán pozemek v lokalitě, ve které byste chtěli bydlet, zbývá vám ověřit několik informací, které jsme shrnuli níže.

  1. Ověřte vlastnictví pozemku

Před koupí jakékoliv nemovitosti včetně pozemků si ověřte vlastníků pozemku na katastrálním portálu. Ověřujte nejen konkrétní parcelu, o kterou máte zájem, ale i sousední pozemky a také pozemky, které by mohly bránit v přístupové cestě. Údaje v katastru se aktualizují jednou za několik dní, proto si vlastníků ověřte vícekrát v průběhu alespoň jednoho měsíce.

  1. Minimální velikost pozemku a odstupy od staveb

Ať už si necháváte navrhnout dům od architekta nebo máte zájem o katalogový projekt domu, zjistěte si, jaké minimální rozměry musí váš budoucí pozemek splňovat. Záleží to na tom, kde budete mít orientované okna – ať do sousedních oken nebo do stěny, případně na zahradu resp. cestu. Například pokud nebudete mít výhled do sousedních oken, postačí vám vedle stěny domu prostor minimálně 2 metry, pokud byste však měli výhled do sousedových oken, musí být odstup staveb minimálně 7 metrů.

Při orientaci domu na pozemku si zvažte, ve kterých místnostech oceníte chládek během dne. Nejčastěji se domy orientují na východo-západ. Zvažte, zda se rádi budíte se sluncem nebo preferujete ložnici na sever, která bude v létě chladnější. V místnostech, které by sloužily jako pracovna nebo dětský pokoj je lepší nevolit orientaci na sever, protože místnosti by byly  poměrně tmavší. Kuchyň nebo spíž orientována na sever může být výhodná zejména v létě, když vám bude méně teplo při vaření. V společenských místnostech je vhodnější orientace na jinou stranu než sever a to podle toho, kdy byste tam ocenili sluneční paprsky.

  1. Inženýrské sítě

Na pozemek a do domu je třeba napojit inženýrské sítě, čili vodovod, kanalizaci, plyn, elektřinu a tak dále. Informace ověřte u příslušného správce sítí a v případě, že by nebylo možné některé sítě napojit, poraďte se s architektem, zda je možné síť nahradit alternativním způsobem. Například byste mohli nahradit kanalizaci žumpou nebo čističkou odpadových vod.

  1. Přístupová komunikace

Pokud kupujete pozemek v rozestavěné čtvrti, zjistěte si, zda developer postaví přístupovou cestu k vašemu domu. Na katastru si ověřte, zda přístupová cesta nepovede přes sousední soukromý pozemek. Pokud kupujete pozemek v oblasti, kde se už nestaví, ověřte si, zda některý ze sousedů nemá právní možnost zablokovat vám přístup do domu tím, že by vlastnil okolní pozemky. Pokud by tomu tak bylo, dohodněte se dříve, než pozemek koupíte, abyste předešli možná dlouhotrvajícím nepříjemnostem.

Související příspěvky

Chcete klimatizovat svou domácnost? Jaké máte možnosti?

redakce

Funkční řešení a moderní koupelna s TECE

redakce

Nábytek na míru hravě porazí konvenci ve všech směrech. Kdo jej vyrobí?

redakce