TIPY

Kvalita světla má vliv na zdraví

Pamatujete si, když vám vaši rodiče říkali, ať si na čtení knihy nebo psaní pořádně přisvítíte? Možná vás to tehdy obtěžovalo a říkali jste si, že je to zbytečné. Opak je ovšem pravdou. Na kvalitě světla záleží, a to hodně. My se konkrétně na některé tipy týkající se této problematiky podíváme mnohem podrobněji v tomto článku. Předtím se ale zaměříme na historii žárovky a také fungování světla jako takového.

 

První pokusy proběhly už v éře před Edisonem

Máte prvopočátky svícení dnešního charakteru spojené s Thomasem Avou Edisonem? Aby ne, vždyť právě tento muž vynalezl žárovku s wolframovým vláknem, která se používá dodnes. Ještě před ním ale pokusy se žhavením samotného vlákna realizoval Humpry Davy, jenž vynalezl elektrický oblouk a považován je i za průkopníka v oblasti fotografování. Jen pro zajímavost, Edison si nechal připsat celkem 2332 patentů. S jeho pokusy mu pomáhalo až 60 lidí. Nebyl jen na počátku historie žárovky, ale zapříčinil se i o vznik elektroměru, dynama či gramofonové desky a jiných vynálezů.

 

Jak vlastně funguje světlo?

Světlo je chápáno ve třech základních významech. Jedná se o elektromagnetické vlny různých délek. Jinak se také v souvislosti se světlem hovoří o proudu částic. Konkrétně jde i fotony. Současně se tedy světlo dokáže chovat jako vlny i jako specifické částice. V hovorovém slova smyslu hovoříme o viditelném typu záření, na něž zareaguje oční sítnice. Viditelná část záření se dle vědců pohybuje mezi 370 do 780 nm. Umělé osvětlení se má dnes tendenci co nejvíce podoba přirozenému.

 

LED technologie v hlavní roli

Dostatek světla pro vykonávání různých činností je nesmírně důležitý, nicméně soustředit byste se měli i na správnou technologii. Optimální volbou je bezesporu LED osvětlení. Dokáže se přizpůsobit lidskému zraku, a to v mnoha ohledech. Správně zvolenými LEDkami dokážete porazit únavu, stres i bolesti hlavy. Naším tipem jsou specifická svítidla Eye Comfort od Philipsu.

Související příspěvky

Omlaďte svou ložnici – prospěje to i vašemu spánku

redakce

Jak si zařídit domácí fitness?

redakce

Užijte si pohodlný a příjemný spánek na luxusních matracích!

redakce