TIPY

Kouzlo domácí sauny

Sauna je velmi oblíbeným místem všech příznivců dokonalého odpočinku v horké parní lázni. Ve skutečnosti je sauna místem, kde můžeme dát do pořádku nejen svoje tělo, ale i myšlenky a emoce. Odpočinek, který přichází po návštěvě sauny, lze porovnat s profesionální masáží, kdy veškeré svaly vlastně odpočívají a uvolňují se.

 

Domácí sauna? Ano!

Pokud tedy toužíme po komfortním bydlení a podobě dokonalé sauny, můžeme si ji v klidu dopřát i doma. Nemusíme tak již běhat do wellness center, můžeme mít své soukromí a saunu tak máme k dispozici prakticky kdykoliv.

 

Potřebujeme povolení?

Určitě povolení potřebujeme v případě, že byt nám neříká pane a veškeré úpravy v bytě tak musíme řešit s majitelem, byť by to byl městský nebo družstevní byt. To platí i pro saunu – její stavba je povolena, ale existuje řada regulačních norem a omezení. vše bychom si měli dopředu raději zjistit, abychom nebyli překvapeni.

 

Sauna a jaké blahodárné účinky vlastně má

Pravidelnou návštěvou sauny odstraňujeme stres, posilujeme nervový systém a přispíváme k celkovému posílení imunity. Představme si, že jsme přišli domů z práce, jsme unavení po náročném pracovním dni a cítíme se vyčerpaní. Potřebovali bychom nabrat trochu energie, trochu uvolnění. Domácí finská sauna tak nabízí možnost právě takového dokonalého odreagování od všeho,co nás ten den potkalo. Také náš imunitní systém bude daleko silnější a bacily tak nebudou mít šanci. V sauně se můžeme dokonale rozehřát a skvěle odpočívat.

 

Postavit si saunu svépomocí nebo raději pozvat odborníky

Sauny vlastně můžeme rozdělit do několika skupin. Ty první jsou hotové továrně vyráběné modely prefabrikovaného typu se záruční a profesionální instalací, další variantou jsou rámy na zakázku podle přiloženého náčrtu a to s uvedením velikosti, typu vytápění, počtu sedadel a podobně, no a ty třetí jsou budovy vyrobené nezávisle jen podle připravených nebo osobně vypracovaných výkresů. Mohou být postaveny jako samostatné objekty třeba u nás na zahradě, vypadají spíše jako zahradní domeček nebo dřevěný domek z pohádky.

Tady tedy záleží na našem rozhodnutí, co si pod pojmem sauna vlastně představujeme. Postavit takovou saunu není nic složitého pro dobrého domácího kutila, ale i tady se musíme držet určitých pravidel, abychom výsledkem nebyli zklamaní.

 

Na co bychom se měli připravit

Jestliže si chceme postavit saunu podle sebe a svých možností, musíme si uvědomit, že asi nejdůležitějším faktorem pro saunu je její dostatečná izolace. Pokud bychom izolaci sauny podcenili, ztratila by vlastně svůj účel a vytápění by nás přišlo celkem draho. K izolaci se dnes používá minerální vata nebo vata čedičová, zvaná též kamenná a pak je tady modernější způsob izolace a to jsou PU panely. Jejich struktura a specifikace je velmi podobná klasickému polystyrenu, jako izolant je ale daleko lepší.

 

Odborníci na slovo vzatí

Profesionální firmy mají odborné pracovní týmy, které mají mnoho zkušeností a dovedou si poradit prakticky se vším. Mohou nám postavit saunu také například i do atypického prostoru v domě, takže využijeme každé místo a navíc budeme mít něco netradičního. Sauna je nejčastěji vybavena speciálními dveřmi, které se těsně dovřou, aby neunikal teplý vzduch. Dnes jsou velmi moderní prosklené dveře, které dodávají samotné sauně dokonalý design.  Některé modely sauny jsou vybaveny sprchou. K dispozici jsou také sauny s funkcí hydromasáže. Tato volba je velmi praktická a užitečná, ale bude to dražší varianta. Tato funkce zdobí interiér sauny a jeho design je modernější.

Související příspěvky

Myčky ASKO za hranicí dokonalosti. Pro víc než jednu generaci

redakce

Hlavní výhody dřevěných pelet a jak je pořídit nejlevněji

redakce

Užívejte si domácí wellness v nafukovací vířivce

redakce