TIPY

Koupě není jedinou možností. Tmely na kov znovu vdechnou život kovovým součástkám.

Vlivem opotřebování, korozí, otěrem, různými chemickými procesy a dalšími vlivy dochází u kovových předmětů k poškození, které je nutné řešit. Výměna poničených částí, zvlášť jde-li o složitější celky jako jsou motory, topidla, čerpadla a podobně, je značně komplikovaná a finančně velmi nákladná. Na renovaci kovových komponentů se tak používají speciální tmely na kov, které účinně chrání i opravují jejich strukturu.

 

Podle čeho vybírat

Na trhu je k dispozici široká škála tmelů k různému využití. K volbě toho správného tmele je zapotřebí znát materiál opravovaného předmětu, podmínky a prostředí, ve kterých je používán a jeho další uplatnění (např. jestli dochází k opravě před výměnou nebo se tmelem prodlužuje životnost předmětu).

 

Dvousložkové tmely

V drobných výrobnách a domácnostech se nejvíce využívají tzv. dvousložkové tmely od společnosti FALCON CZECH, které jsou určeny k renovaci, tmelení a lepení. Jejich vlastnosti, tedy teplotní odolnost v rozmezí od – 35 °C do + 185 °C, odolnost vůči působení vody a maziv, jim zajišťují uplatnění při opravách prasklých trubek, bloků motorů či přírub. Zároveň skvěle lepí díry a vyrovnávají nerovnosti, využívají se tedy i při opravách autokarosérií.

Lepený spoj odolává korozi a zachovává si svoji pevnost. Lze jej brousit, vrtat a celkově opracovávat stejně jako klasický kov. Dvousložkový tmel se velmi snadno aplikuje a aktivuje se promísením obou složek.

 

Keramické tmely na kov

Pro renovaci zvlášť namáhaných povrchů se používají keramické tmely na kov. Tmely FALCON CZECH obsahují pryskyřici a speciální keramická a vlákninová plnidla, která chrání a obnovují materiály ohrožené korozí, erozí i kavitací. Hodí se tedy na opravy čerpadel, vodních pump, kolen potrubí, ale i ventilů, šoupátek, trysek a podobně.

 

Kompozitní tmely

Ve strojírenství i energetice se často používají kompozitní tmely. Kompozitní tmel FALCON CZECH se nanáší ve vrstvách, a to od + až do několika cm, neboť je schopen zcela nahradit opotřebený kov. Tyto tmely se vyznačují vysokou teplotní odolností až do 250 °C a stálou pevností. Hodí se tedy pro náročnější opravy odlitků, hřídelí, turbín a dalších technologických celků.

Kompozitní tmely rychle tvrdnou a funkční pevnosti dosáhnou již 5 hodin po smíšení (v závislosti na tloušťce nanesené vrstvy). Mezi jejich další výhody patří snadná obrobitelnost a odolnost vůči olejům a vodě.

 

Žáruvzdorné tmely na kov

Pro opravu topidel se používají žáruvzdorné tmely, které zároveň slouží jako ochranná vrstva kovu v topidle. Kromě vysoké odolnosti vůči teplotám v rozmezí od 800 °C až do 1 260 °C se vyznačují stejnou roztažností jakou má ocel nebo litina, což zabraňuje vzniku prasklin nebo nežádoucímu odlupování. Hodí se k lepení a těsnění kouřovodů, k tmelení tepelných výměníků krbových a kamnových vložek, k opravám dvířek a dalším.

Kompletní nabídku speciálních tmelů na kov najdete na webových stránkách FALCON CZECH.

Související příspěvky

Proč stavět na zelené louce, když se dají opravit zchátrálé objekty?

redakce

Akce Okna s prémií od FAKRO prodloužena

redakce

Žáruvzdorné sklo nepraskne jen tak …

redakce