TIPY

Kdy jsou nutné revize plynových kotlů?

V dnešní době patří plyn mezi nejlevnější a nejspolehlivější energie. Pokud jej využíváte doma, musíte ovšem dodržovat zásady, jako jsou například revize plynových kotlů. Na co si dát pozor? Jaké jsou výhody plynu? Vše vám prozradíme.

 

Proč zvolit topení plynem?

Plyn patří mezi nejspolehlivější zdroje tepelné energie. Nemusíte například skládat uhlí či dříví do sklepa a následně tyto suroviny tahat ke kamnům. Nebudete dlouze čekat, než se zatopí. Díky moderním kotlům stačí jen zmáčknout pár tlačítek, můžete si naprogramovat spuštění topení či jej ovládat na dálku. V dnešní komfortní době patří topení plynem mezi nejefektivnější zdroje tepla. Dříví si nechte maximálně na romantiku u krbu.

 

Revize plynových kotlů

Plyn patří sice i mezi rizikové zdroje tepla (při špatném stavu kotle může dojít k výbuchu), ovšem nechceme vás strašit. Stačí, když budete zařízení nechávat pravidelně kontrolovat profesionální firmou, pak nic nehrozí. Co doporučujeme a co je povinnost? Zákonem dané nařízení tvrdí, že provozní revize se má provést jednou za tři roky, toto platí ovšem pro právnické a fyzické osoby. Soukromým osobám se pouze nařizuje užívat zařízení bezpečně. Profesionálové však doporučují, abyste si nechali kotel nechat prohlédnout jednou ročně. Technik zkontroluje těsnost rozvodů plynu, stav přístroje a připojených zařízení. Nestojí to velké peníze a i když zákon nenařizuje soukromým osobám revizi, může vás zanedbání kontroly stát velké peníze. Stačí, když se stane právě nějaká nehoda a pojišťovna zjistí, že jste zanedbali údržbu kotle. Ve finále vám nevyplatí žádné peníze, protože jste svým liknavým jednáním zapříčinili, že se nehoda stala.

 

Servis a revize plynových kotlů

Existuje několik revizí kotlů. Vše začíná výchozí kontrolou, kdy se před uvedením přístroje do provozu ohlídá, jestli vše funguje, jak má. Revize, kterou jsme již zmínili výše, tedy preventivní kontrola, se nazývá provozní. Technik k vám přijede a jen zkontroluje, jestli vše funguje, jak má. Tento servis se doporučuje i v případě, kdy kotel není v provozu déle jak půl roku. V poslední řadě tu máme servisní revizi, při které se již něco opravuje. Technik přijede na vaši žádost a samozřejmě na kontrolu po tomto úkonu jej můžete opět zavolat zhruba za onen rok, pokud se nic nepřihodí. Jistě vás zajímá, kolik taková revize stojí. Je to samozřejmě různé, všeobecně se ceny pohybují kolem 1900 korun v rodinných domech, v bytových stavbách se jedná o zhruba 190 korun za jednotku. Co ještě můžeme doporučit? Rozhodně si schovávejte doklady o revizích i veškerých opravách vašeho kotle. V případě nehod je zapotřebí poukázat na to, že jste udělali vše proto, aby k neštěstí nedošlo.

Související příspěvky

Práce realitního makléře je skvělou příležitostí pro podnikavé a schopné

redakce

Hledáte odolný a elegantní materiál na okna? Vyberte si hliník

redakce

Víme, kde je nejlepší místo pro přístřešek

redakce