TIPY

Jak zařídit obývací pokoj moderně, ale zároveň efektivně?

Obývací pokoj je nejdůležitější místností v bytě. Je místem odpočinku, setkávání členů rodiny, slouží však také k reprezentaci. Proto stojí za to jeho výbavě věnovat větší množství pozornosti. Jak tento pokoj zařídit tak, aby byl moderní a reprezentativní a zároveň útulný?

Vždy záleží na tom, jak je váš obývací pokoj velký. Nebojte se, i malý prostor se dá bohatě využít. Stačí si rozmístění nábytku dobře rozmyslet. Chybou například je, pokud skříň či jiný nábytek postavíte šikmo do rohu. Tím totiž zbytečně v místnosti ubíráte prostor.

Důležitým aspektem je také tvar pokoje – tedy zda se jedná o čtvercovou či obdélníkovou místnost, nebo pokoj ve tvaru písmene L.

Čtvercový pokoj musí být vyvážený

Místnost, která má pravidelný tvar čtverce vyzařuje určitou stabilitu a vyváženost, kterou může dobře použitý nábytek, především vhodné umístění sedací soupravy a obývací sestavy, ještě podtrhnout.

2501001_m

Neforemná krabice? Ani náhodou

Důležité je zamezit tomu, aby pokoj tvaru čtverce působil jako neforemná krabice. Tento problém lze vyřešit poměrně snadno, například využitím květin položených v rozích pokoje, které místnosti uberou nepříjemnou strohost.

Co se týče sedací soupravy, nejjednodušším způsobem je zvolit moderní rohovou sedačku. Pokud chcete něco originálnějšího, můžete vsadit i na klasický typ sedací soupravy. Důležité však je, abyste ji nepostavili podél zdi, zkuste ji raději dát diagonálně. Pokoj se pak netradičně opticky rozdělí a získá moderní a neobvyklý ráz. Nebojte se ani křesla postavit až doprostřed místnosti. Ani obývací stěna nemusí být dogmaticky podél zdi, na druhou stranu ale tento způsob opticky zvětší prostor.

7151401_m

Obdélníkový pokoj vyžaduje sladěný nábytek

V místnosti tvaru obdélníku závisí na rozmístění nábytku ještě víc. Sedací soupravu je vhodnější položit ke kratším stěnám místnosti. Podle sedací soupravy pak vybírejte další nábytek. Pro příjemné působení celého pokoje je totiž zvlášť v místnosti obdélníkového tvaru nutné, aby spolu jednotlivé kusy nábytku příjemně ladily. Pokud to rozměry pokoje umožní, stavte nábytek dále od zdi, výsledek pak bude působit o poznání moderněji.

I malý pokoj může působit prostorně

Jestliže je váš obývací pokoj malý, je umísťování nábytku daleko od zdi samozřejmě nesmysl. V takovém případě je nutné využít prostor co nejlépe. Vyhněte se ale tomu, abyste v malé místnosti měli zbytečně moc nábytku, lepší je v pokoji opravdu nechat jen to nezbytné. Jinak by totiž mohlo dojít k takovému efektu, že pokoj bude působit jako skladiště. A takový pokoj rozhodně reprezentativní není.

1201301_m

Obývací sestavy je pak v pokoji obdélníkového tvaru dobré volit menší a nižší, aby pokoj zbytečně nebyl přeplněn a nepůsobil jako vězení. Relaxace v takovém prostředí by ve skutečnosti žádnou relaxací nebyla. Mnohem lepší je otevřený a vzdušný pokoj.

Pokoj ve tvaru písmene L není třeba rozdělovat, využijte jeho výjimečnost

Místnost ve tvaru písmene L je specifická. Můžete ji například rozdělit na dva různé pokoje, k tomu můžete využít například paravány či stěny. Toto členění však vůbec není nutné, můžete využít výjimečnosti tohoto prostoru a do dominantního rohu dát například televizi nebo sedací soupravu a vytvořit z něj místo pro relaxaci. I v tomto případě je nezbytné, aby nábytek ladil se sedací soupravou a obývací sestavou a pokoj tak působil harmonicky.

7433001_m

Dejte na vlastní pocit

Vždy ale sedací soupravy, obývací stěny i veškerý další nábytek umísťujte tak, jak je vám to samotným příjemné. Nejdůležitější je, abyste se v pokoji dobře cítili vy sami a vaše rodina. Je zbytečné se snažit návštěvy ohromit velkým množstvím drahého nábytku, když se pak v pokoji sami budete cítit stísněně.

Související příspěvky

Vyzdobte si byt svými obrazy

redakce

Jak pronajímat byt?

redakce

Výhody prodeje přes realitky

redakce

1 komentář

Obývací stěny 7. 7. 2017 at 12:56

Souhlasím že nejdůležitější prvky jsou sedací souprava a obývací stěna, podle toho by se měl odvíjet zbytek vybavení. A moc hezké inspirace tu máte 🙂

Diskuze je uzavřena.