Sýkorky a pár vrabců, kteří si přiletí do krmítka pro pár semínek a zase odletí, spíše rádi pozorujeme, než že bychom je potřebovali odhánět. Však také proto jim krmítka stavíme a plníme. Jiné je to ale třeba s holuby a vlaštovkami, kteří náš dům mohou ničit.
Staré přísloví říká, že vlaštovčí hnízdo na domu znamená štěstí a hodně peněz. Ale také hodně nepořádku, zdravotních rizik a v neposlední řadě i zašpiněnou a poničenou fasádu. Super ochrana proti vlaštovkám jsou zábrany, které brání hnízdění a nalétávání na fasádu, ale ptákům samotným díky zaobleným hrotům nijak neublíží. I když si tím s ohledem na přísloví možná šlapete po štěstí, rozhodně uděláte něco pro své zdraví a také životnost své fasády. Ptačí trus totiž často přenáší různé nemoci a také ničí fasádu, kterou postupně rozleptává a zkracuje tak její životnost.
Neméně složité je to i s ochranou proti holubům a to zvlášť u městských domů se širokými okenními parapety nebo okapy, které přímo nabízí dokonalý prostor pro sezení ptáků. I zde pomůže pořídit zábrany proti ptákům v podobě hrotů, které jim kromě sezení zabrání také ve stavění hnízd. Pro větší ptáky, jako jsou holubi, jsou k dispozici zábrany jednořadé i dvouřadé a lze tak zvolit tu nejlepší variantu právě pro váš objekt.
Vyzkoušet samozřejmě lze i různé druhy plašení, ve městech a na rušných ulicích jsou ale ptáci často na hluk a pohyb zvyklí a nenechají se jen tak zastrašit. Zde pak určitě pomohou zábrany proti ptákům, které jednoduše nedovolí, aby si ptáci na parapet nebo okenní římsu mohli sednout či zde začít stavět hnízdo. Sníží se tak i riziko poškození fasády a zdravotních komplikací, které může ptačí trus a spóry z něj způsobovat. Instalace zábran není nijak složitá, lepí se lepidlem nebo přichytává pomocí držáků do okapového žlabu a zvládne ji tak i laik.