TIPY

Jak vyčistit koberec?

Koberec je nejen izolací pro chladnou podlahu, ale také designový doplněk, který dělá místnost útulnější. Jak ale udržovat koberec, aby vypadal stále jako nový? Přečtěte si zde několik rad, jak správně čistit koberec.

 

Jak vyčistit vlněný koberec?

Údržba vlněných koberců je opravdu specifická a neměla by se zanedbávat. Pokud chceme, aby nám koberec vydržel dlouho a vypadal jako nový. Existuje několik pravidel, které bychom měli dodržovat. Určitě by neměl být vystaven přímému slunečnímu záření, neměla by se na něj používat horká voda a měli bychom dodržovat čistící prostředky určené přímo pro čištění vlněných koberců. Vlněné koberce se mohou poškodit i velmi častým suchým vysáváním.

 

Způsoby čištění

Je spousta způsobů, jak udržovat koberec v čistotě. Základem je používat kvalitní vysavač, který má velký sací výkon a je schopen zachytit veškeré drobky, které koberec pohltí. Pravidelné vysávání je základ. Existují antibakteriální spreje na provonění koberce a nebo vonící sáčky do vysavače (k tomu však musí být vysavač uzpůsobený). Ne tak pravidelná činnost je mokré čištění, není potřeba čistit koberec mokrou cestou příliš často, ale doporučujeme přibližně jednou za 2 roky nechat koberec opravdu kvalitně vyčistit. Přístroje na mokré čištění se dají vypůjčit nebo si můžete rovnou najmout firmu, která koberec vyčistí přímo u vás doma. Ideální je využít služeb firmy, která tuto možnost nabízí, protože jsou zkušení a koberec čištěním rozhodně nepoškodí. Odborníci ví, jak správně koberec vyčistit tak, aby po čištění nevznikly fleky na koberci. Pokud jsme koberec zašpinili kávou, čajem, červeným vínem a nebo jinak, naleznete zde užitečné rady na čištění koberce.

 

Suché čištění 

Tento způsob údržby se provádí na kobercích, které jsou zašlé běžným provozem a nemají viditelné fleky. Je potřeba si koupit speciální prášek na koberce, který se použije podle návodu na obalu. Každý druh se nechává působit na koberci jinak dlouho. A pak jednoduše vysajedete.

 

Mokré čištění 

S tímto čištěním si dejte pozor. Nejprve je potřeba si připravit roztok na koberce, který se nanáší pomocí hadru přímo na znečištěná místa. Toto čištění je rozhodně účinnější než suché čištění, ale může zanechat fleky, pokud je koberec plošně znečištěný. Po vyčištění se musí nechat uschnout, není dobré na něj pokládat nábytek a nebo po něm chodit.

 

Strojové mokré čištění 

Velkou výhodou strojového mokrého čištění je důkladné vysátí zašpiněné tekutiny a tím tedy i kratší doba schnutí. Tím se zabraňuje vznikající plísni. Tento druh čištění je velmi kvalitní. Díky speciálnímu přístroji se tekutina na čištění dostane do hloubky kobercových vláken a je zpátky nasátá do nádoby, takže veškerá nečistota je zachycena v uzavřené nádobě a nedostane se zpět do koberce.

 

Čištění pomocí páry

Přístroje na čištění párou si můžeme půjčit a nebo opět nechat v rukou odborníků. Čištění pomocí páry funguje tak, že je do koberce vstřikována horká voda s čistícím prostředkem a tyto nečistoty jsou odsávány speciálním přístrojem.

Související příspěvky

Dveře a okna ze dřeva dodají vašemu domovu nevídanou eleganci

redakce

Plyn od Eon. Co nabízí a jaké jsou ceny?

redakce

TEPLÁ VODA V BAZÉNU OD JARA DO PODZIMU S ČERPADLEM AQUARK

redakce