TIPY

Jak vybrat starožitné svítidlo do vašeho interiéru

Chcete svůj domov doplnit o originální starožitné svítidlo, ale nejste si jistí, jaké vybrat? Přečtěte si 4 praktické tipy, jak při výběru retro svítidla postupovat.

 

Vybírejte podle svého vkusu

Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem při výběru starožitného svítidla je váš osobní vkus. Co se totiž líbí někomu jinému, nemusí se líbit vám, a naopak. Myslete na to, že svítidlo se stane velmi výrazným prvkem dané místnosti a budete jej mít každý den na očích. Nejedná se tedy o věc, kterou byste mohli někam schovat, když vás náhodou omrzí.

 

Přemýšlejte nad tím, kam svítidlo umístíte

Při výběru svítidla je neméně důležitá skutečnost, jaký konkrétní prostor chcete osvítit.

Pokud toužíte spíše po dekorativním kousku, který bude stát například na vaší komodě v obývacím pokoji, bude pro vás nejspíše rozhodující především celkový vzhled svítidla.

Jestliže ale vybíráte starožitnou lampičku, pod kterou si budete každý večer číst, měla by vás zajímat i její funkčnost. Například zda umožňuje měnit směr a sklon světla.

 

Jakou výšku svítidla zvolit?

Třetím důležitým krokem je ujasnit si, jakou výšku by mělo starožitné svítidlo mít. Orientovat se můžete především podle toho, zda plánujete mít pod svítidlem umístěný nějaký nábytek či nikoliv, a zda budete pod svítidlem volně procházet.

Pokud pod svítidlem bude umístěný například stůl nebo komoda, doporučujeme výšku svítidla v rozmezí od 60 do 75 cm. Pokud pod lustrem plánujete volně procházet, doporučujeme podchozí výšku pod lustrem 210 cm (v případě 260cm výšky stropu). Vždy se samozřejmě řiďte výškou jednotlivých členů vaší domácnosti.

 

Rozhodující je styl vašeho interiéru

Na závěr je potřeba ještě zohlednit, do jakého stylu je váš interiér koncipován. Jiný styl svítidel se totiž hodí do moderních domácností a zcela jiný naopak do roubených chalup. Secesní vila z přelomu 18. a 19. století si rovněž zaslouží odlišný styl. Vždy proto berte v úvahu, v jakém stylu je váš interiér zařízený.

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.

Související příspěvky

Bazén se hodí nejen pro letní koupání

redakce

Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě?

redakce

Ani zahradní nábytek by neměl postrádat eleganci a vkus

redakce