TIPY

Jak vybrat nejlepší matrace pro kvalitní spánek

Málokdy si uvědomujeme, jak důležitou součástí našeho života jsou některé kousky bytového vybavení. K těm nejvýznamnějším patří jistě i postel. Ta by měla být nejen vzhledná a funkční, ale musí také splňovat zdravotní nároky. Proto je důležité zaměřit se na výběr toho, co vám zaručí pohodlný a zdravý spánek. V případě postele jde hlavně o matraci a rošt, přičemž o matraci se hovoří jako o součásti postele s největším významem pro naše zdraví. Každý člověk je jiný a jeho tělo může mít odlišné požadavky, proto nelze dát univerzální doporučení. Jiné nároky mohou mít muži, jiné mívají ženy, jedinci s nadváhou, staří lidé nebo děti. Nabídka je široká a záleží na volbě každého jedince.

 

Správný výběr se vyplatí

Cena by neměla být jediným měřítkem při výběru kvalitní matrace. Již dávno neplatí, že ta nejdražší matrace musí být nutně i tou nejlepší, a že levné matrace jsou vždy nekvalitní. Je logické, že čím je vyšší cena, měla by být vyšší i kvalita, záleží však i na dalších parametrech, jako je materiál, tuhost matrace, její stavba a mnoho dalších. Každému nemusí všechny upřednostňované vlastnosti vyhovovat, a tak se lehce může stát, že ani drahá matrace neposkytne vašemu tělu zasloužený odpočinek a klidný spánek. Při výběru se zaměřte na použití matrace, její tvrdost a nosnost, věk a váha uživatele, materiál a způsob stavby matrace a také její potah. Správný výběr matrace vám navíc zaručí dlouhou životnost matrace, takže i vyšší investice do luxusní matrace se vám bohatě vrátí.

 

Tvrdost matrace je zásadním kritériem výběru

Tvrdost či tuhost matrace se označuje několika stupni od měkké až po extra tvrdou, Záleží samozřejmě na každém člověku, na jaké matraci si zvykl spát, ale obecně platí, že muži mívají raději tvrdší a ženy měkčí matrace. Zde je možno zvolit i partnerskou matraci, která má každou stranu s jinou tuhostí. K nejměkčím matracím patří latexové matrace a část matrací ze studené pěny, měkké jsou i matrace sendvičové, pružinové, ze studené pěny nebo polyuretanové. Hledáte – li tvrdší typ matrace, zvolíte pravděpodobně některou z profilovaných sendvičových nebo pružinových matrací s vrstvou kokosového vlákna nebo s pěnou o vyšší hustotě a odporem při stlačení. K nejtvrdším matracím pak patří matrace z odolného polyuretanu s tvarovanou studenou pěnou. Doporučujeme přečíst si podrobnější informace o tom, jak vybrat tuhost matrace.

 

Matrace podle věku

Při výběru matrace je nutné vzít v potaz také věk uživatele. Jinou matraci si vybere starší člověk, zcela odlišnou matraci zvolí rodiče pro své malé dítě. Starším lidem bývají často nabízeny tuhé matrace, protože jsou pevnější a lépe se z nich vstává. Při spánku si však mají odpočinout především svaly a klouby, proto je pro ně vhodná měkčí matrace nebo výrobek se střední tuhostí. Tvrdé matrace si volí mladí lidé, muži a osoby s vyšší váhou. Pro uživatele vyššího věku je důležitá i výška matrace, na níž závisí pohodlné uléhání i vstávání. Oproti tomu rodiče nejmenších ocení dětské matrace střední tvrdosti, které se dokáží přizpůsobit menším a lehčím tělům a které budou umožňovat dostatečné proudění vzduchu.

 

Pozor na nosnost

Důležitým údajem, na který se musíte zaměřit při volbě matrace, je také její nosnost. Lidé o vyšší hmotnosti často řeší problém s rychle proleženými matracemi, které musí častěji měnit. To se stává při koupi levné matrace, která nemá odpovídající nosnost. I levné matrace bývají vyrobeny z kvalitních materiálů, ale většinou nejsou určeny pro pravidelné spaní lidí s vysokou hmotností. Mohutnější a silnější jedinci potřebují vyšší matraci minimálně od 20 cm, s vyšší nosností – ideálně od 135 kg výše. Levné matrace nabízejí hodnoty výšky 15 cm a nosnost od 120 kg. Velký vliv na pohodlí a životnost matrace má i podklad, na kterém je matrace položena, tedy rošt. Dobrou volbou je zde rošt lamelový, který snižuje namáhání matrace.

 

Co nabízejí luxusní matrace?

Slovo luxusní nemusí v případě matrací znamenat nejdražší. Jde zde spíše o komfort, o dokonalé přizpůsobení lidskému tělu. A to je přesně ten luxus, který si může dovolit každý. Co činí matraci luxusní? Jde především o druh použité pěny, která je nejen trvanlivá, ale zaručuje tělu přirozenou odezvu, chová se tedy, jako by v každém bodě byla jiná. Tyto pěny mají vyšší objem, od 40 kg/m3 až do 90 kg/m3, průměrné pěny se vyznačují objemem od 28 – do 30 kg/m3. Luxusní matrace jsou vybaveny vysokou vrstvou paměťové pěny. Ve srovnání s běžnými matracemi, které mají tuto vrstvu dvou až tří centimetrovou, nabízejí luxusní matrace paměťovou pěnu ve vrstvě minimálně 5 cm i více. Jejich jádro bývá složitě propracované s různým tvarováním pěny, takže nepotřebují profilaci, aby měly patřičnou tuhost. Náročným zákazníkům jsou určeny latexové matrace a matrace z bio pěny. Vybírat si však lze z obrovského množství, jde tedy jen o to, volit správně. Ležet lze na jakéko-li matraci, záleží tedy na míře požadovaného komfortu.

Související příspěvky

Jak převézt kola na dovolenou? Pořiďte si praktický střešní nosič

redakce

Úprava vody

redakce

Ani zahradní nábytek by neměl postrádat eleganci a vkus

redakce