TIPY

Jak vybrat LED žárovku?

Nevyznáte se v současném výběru žárovek? Nevíte, zda si vybrat klasickou, úspornou či LED žárovku? V dnešní době, kdy rostou ceny energií každým dnem a stále více slyšíte o ekologických problémech, se zcela jasně nabízí zvolit si LED žárovku. Objevte kouzlo LED žárovek a vyberte si správně s pomocí tohoto článku.

Výhodné vlastnosti LED žárovky

LED žárovky v sobě skrývají výhody, které nelze přehlédnout. Nejdůležitějšími jsou:

  • Nejlepší přeměna elektrické energie na světlo
  • Dlouhá životnost
  • Vyšší svítivost
  • Odolnost vůči nárazům
  • Malá výhřevnost

Kritéria pro vhodný výběr

Při výběru LED osvětlení je důležité si uvědomit, k jakým účelům je budeme využívat. Při výběru LED žárovky je třeba se především řídit její svítivostí. Při výběru je také důležitý světelný tok LED čipů, ten je přímo úměrný čistotě použitých materiálů.

Jiná kritéria budete mít při výběru LED světla do kuchyně a jiná zase do obývacího pokoje nebo koupelny. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé druhy osvětlení vyzkoušíte přímo v obchodě a naleznete tu správnou barvu světla. Neméně důležitým parametrem je také výkon a svítivost žárovky.

Výkon a svítivost žárovky

Výkon je jednou z klíčových vlastností LED žárovek. Od výkonu se odvíjí další důležitá vlastnost, a to svítivost. Na rozdíl od klasických žárovek, kde se její svítivost odrážela podle příkonu, u LED žárovek se svítivost udává v lumech (lm). Pro lepší představu a zjednodušení platí, čím více lumenů, tím větší svítivost.

Pokud by jste si nevěděli rady, kolik wattů odpovídá lumenů, poslouží Vám následující hodnoty:

15W 136 lm
25W 249 lm
40W 470 lm
60W 806 lm

 

Jakou barvu?

LED žárovky obsahují plné spektrum barev bez škodlivého UV a IR záření. Vyrábějí se ve třech různých barevných provedeních. Barevná teplota světla se udává v Kelvinech

  • Teplá bílá – je v rozmezí 2800 – 3300 ºK, tato barva, odpovídá klasickým žárovkám, vyzařuje teplé nažloutlé světlo. Prostory pak působí útulně a zabydleně.
  • Denní bílá – je v rozmezí 4500 – 6500 ºK, ostřejší světlo vhodná do pracoven a do lamp na čtení
  • Studená bílá – je v rozmezí 6500 – 9000 ºK, chladné namodralé světlo, vhodné do skladů

Je důležité si vybrat vhodnou barvu světla, abyste se cítili v prostorách příjemně. Současně je třeba dosáhnout i dostatečnou svítivost. Obecně platí, že čím je světlo LED žárovky chladnější, tím má vyšší svítivost.

Vyzařovací úhel

Dalším kritériem pro výběr LED žárovky je úhel svícení, který zajištuje osvětlení prostoru. Z toho vyplývá, že čím větší bude úhel svícení, tím více bude prostor osvícen, bude svítit více do stran. Berte na vědomí, že žárovky s menším úhlem 120º a méně slouží výborně do lampiček naopak žárovky s úhlem 180º poslouží při osvícení celého pokoje.

Související příspěvky

Novinka WPC – WOODPLASTIC: Terasy MAX aneb extra široká prkna se stávají hitem sezóny

redakce

Nevíte, jak v zimě správně větrat?

redakce

Malý dětský pokoj vyžaduje chytrá řešení

redakce