TIPY

Jak se zbavit vlhkosti?

Bojujete s nadměrnou vlhkostí v bytě či domě? Ta nejčastěji stojí za vznikem plísní, které vedou nejen k ničení vybavení bytu, ale také nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Zbavte se jí jednou provždy!

 

Hledejte příčinu vzniku

Boj se zvýšenou vlhkostí není vůbec snadný. Určitě nepočítejte s tím, že jde o záležitost několika dní. Kromě pravidelného vysoušení (k tomu pomohou vysoušeče vlhkosti) je bezpodmínečně nutné nalézt příčinu vzniku problému a tu následně odstranit.

Typickým impulsem k nastartování potíží bývá často výměna oken za plastová. Byt v podstatě přestane dýchat a kvůli zastavení proudění vzduchu dochází ke vzniku nadměrné vlhkosti a plísním.

Problémy v bytě s nadměrnou vlhkostí:

* nepříjemné, vlhké klima

* vyprané prádlo schne dlouhou dobu

* orosená okna

Pokud se chcete problémům s vlhkostí vyhnout, nebo s nimi poradit, pak se řiďte následujícím.

 

Kontrolujte vlhkost

Jestli máte doma vlhkost nebo ne, to zjistíte nejlépe vlhkoměrem. Z něj vyčtete údaje v procentech. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí 45 až 60 % a tuto hranici by rozhodně neměla přesáhnout. Při vyšších hodnotách by se pak dařilo plísním. Zároveň dávejte pozor, zda nemáte doma příliš přesušeno. Ani příliš suchý vzduch není pro bydlení vhodný.

Důležitá je také vlhkost stavebních materiálů, konkrétně zdí či dřeva. K měření je nutné si pozvat odborníka.

Pravidelně větrejte

V bytě či domě s vyšší vlhkostí je nutné pravidelné a správné větrání. Jakmile máte možnost, otevírejte okna. V zimě postačí větrat krátce a intenzivně, v létě klidně i celý den. Dobré je udělat průvan v interiéru, který vlhkost vyžene. Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň skrze mikroventilaci.

 

Prohlížejte ohrožená místa

Každý byt i dům má svá riziková místa. Když už se vám začnou tvořit plísně, tak ohrožená místa jsou právě v nich. Typické jsou například rohy místností, stěny za nábytkem či u podlahy, místa kolem oken, okolo dveří na balkon nebo terasu, pod tapetami, ve spárách obkladů a dlažby.

Při úklidu tato místa pravidelně kontrolujte. Díky tomu na případné plísně narazíte brzy a můžete je zlikvidovat co nejdříve. U rodinných domů kontrolujte i střechu, jestli skrze ní nezatéká, zda okapy dobře odvádějí dešťovou vodu. Sledujte také rozvody vody, topení a kanalizaci.

Nevytvářejte další vlhkost

Vlhkost v byte zvyšuje i člověk sám – například sprchováním, vařením, praním, sušením prádla v bytě. Když pak v místnostech neproudí vzduch, vodní pára se sráží na stěnách a na zařízení a vsakuje se. Proto při těchto činnostech větrejte, nebo si pusťte alespoň větrák či digestoř. Zdrojem vlhkosti mohou být dokonce i pokojové rostliny.

 

Pořiďte si pomocníky

Pokud větrání a vytápění nepomáhá, a i přesto máte doma vlhko, pak si k tomu pořiďte speciální přípravky proti plísním. Další možností jsou i vysoušeče vzduchu, které vodu ze vzduchu nasají a ta odkape do nádobky. Vysušený vzduch se pak vrací zpět do místnosti.

Ačkoli všechny výše uvedené tipy jsou důležité, stejně je potřeba hledat hlavní příčinu proč ke vzniku vlhkosti a následnému vzniku plísní dochází a tu pak odstranit.

Související příspěvky

Moderní metoda pískování je efektivní také při odstranění graffiti

redakce

Plíseň na chatě?

redakce

Máte rádi vintage styl? Přinášíme inspiraci!

redakce

1 komentář

Jitka 20. 11. 2017 at 12:13

Hezký den, děkuji za článek. Určitě se hodí nejen mně. Mám pro vás ještě jeden tip týkající se schnutí prádla. Co takhle vzít si obyčejný provázek (https://www.mojeobaly.cz/Provazy/Provazek-100g.html) a pověsit prádlo venku? Myslím si, že tato rada může pěkně posloužit :).

Diskuze je uzavřena.