TIPY

Jak pronajímat byt?

Zdědili jste byt po příbuzných? Investovali jste do nemovitostí a nyní jste majiteli bytu? Nechcete v něm bydlet, ale ani ho prodat? Pak ho pronajměte. Pronajímání bytu je v dnešní době poměrně výnosnou činností, ale vše musí probíhat podle pravidel. Na pomoc si můžete přizvat realitní kancelář, která vám ušetří poměrně dost času, ale budete muset za její služby zaplatit. Pokud se rozhodnete jednat bez realitní kanceláře, tedy na vlastní pěst, bude vše zařizování jen na vás.

 

Jak začít?

Na začátku je třebas promyslet si, jak chcete daný byt využít. Jedná se o prostorný byt s několika oddělenými pokoji a starším nábytkem? Pak je možné ho pronajímat studentům, kteří jsou ve většině případů také spolehliví a féroví podnájemníci. Pokud jde o nevybavený byt, který byste chtěli pronajmout na delší dobu, bude lepší oslovit novomanžele nebo rodiny s dětmi.
Vaším dalším krokem bude inzerce. Pořiďte několik kvalitních a zajímavých fotografií, na kterých budou vidět důležité aspekty bytu. Poté rozhoďte inzeráty na různé servery. K inzerci můžete také využít různé informační tabule nebo místní tisk.

 

Výběr vhodného nájemce

Solidní nájemce je základem každého úspěšného pronajímání bytu, proto výběru věnujte opravdu velkou pozornost. Nájemce si vždy předem ověřte a zjistěte si o něm několik důležitých informací.

  • prověřte, zda není v rejstříku dlužníků a není na něj uvalena exekuce
  • zjistěte, zdali má stálé zaměstnání a bude schopen pravidelného a včasného placení nájmu
  • informujte se o jeho předchozím bydlišti, důvody opuštění bytu a jeho vztahy s předchozím majitelem
  • také zjistěte délku minulého nájemního vztahu (zdali se jednalo o pár měsíců nebo o řadu let)

 

Tyto informace vám pomohou odhalit vhodného nájemce, čímž předejdete možným konfliktům a problémům, jako je neplacení nájmu nebo ničení bytu a jeho vybavení. Pokud jste objevili vhodného nájemce, který by měl o váš byt opravdu zájem, stanovte si pravidla, která chcete aby váš nájemník dodržoval.

 

Termín a výše placení nájmu

Nájem je klíčovým faktorem vašeho vztahu a nájemní smlouvy. Je potřeba určit výši nájmu, formu a způsob placení nájmu, a všechny tyto informace musí být zaneseny v nájemní smlouvě. Ujednejte, že nájemné bude placeno předem a nikoliv zpětně a také si stanovte pevné datum splatnosti, které bude opět uvedené ve smlouvě.

Pokud nevíte jakou stanovit cenu, můžete se orientovat podle cen uvedených v inzerátech na podobné byty v okolí. Cena se odvíjí převážně dle lokality, ve které se byt nachází, dále podle velikosti bytu, kvality a jeho vybavení. Výše nájemného se může zvyšovat, ale také snižovat, po dohodě s nájemníkem.

 

Domluvte se na způsobu hrazení energií

Ohledně způsobu hrazení energií máte na výběr ze dvou možností. První z nich, pro vás výhodnější, je převedení energií na nájemníka, čímž se vyhnete případnému vymáhání nedoplatků. Druhou možností je stanovení záloh, které se budou splácet společně s nájmem.

 

Určete vratnou kauci

Domluvte se na výši vratné kauce, která je nyní již stanovena zákonem. Vratná kauce je v podstatě pojistkou, která slouží v případě neplacení nájmu nebo poškození bytu. Kauce může být stanovena ve výši jednoho až tří nájmů, musí být uvedena v nájemní smlouvě a vrací se po ukončení nájemní smlouvy.

 

Nájemní smlouva

Je důležité pečlivě ošetřit vztah mezi vámi – pronajímatelem a nájemcem. Smlouva sice nezaručí, že se nevyskytnou nepříjemnosti, ale v podstatě by měla ošetřit všechny situace, které by mohly nastat, a tak musí důkladně vymezovat všechna práva a povinnosti jak pronajímatele, tak nájemce.

Smlouvy vždy uzavírejte na dobu určitou, a to i přesto, že se jedná o nájemníka se skvělými referencemi. Obvyklým časovým intervalem je rok, jelikož se jedná o přiměřené období, během kterého můžete zjistit, zdali se jedná o solidního nájemce.

 

Co ve smlouvě nesmí chybět:

  • Osobní údaje pronajímatele i nájemníka
  • Popis bytu
  • Účel užívání bytu
  • Počet (+ jména) lidí, kteří budou spolu s nájemníkem v bytě bydlet
  • Povolení či zákaz domácích zvířat
  • Cena
  • Práva pronajímatele
  • Práva podnájemníka
  • Informace o opravách – co hradí nájemník, co hradí pronajímatel
  • Doba trvání smlouvy, možnost jejího prodloužení nebo výpovědi

 

Chcete si ušetřit starosti? Využijte služeb realitní kanceláře

Realitní kancelář má v nabídce má víc zájemců a ví, kolik jsou ochotni za pronájem platit, takže seženete nájemníka dříve. Vyhnete se také veškerým možným komplikacím při špatné sepsané smlouvě.

Snížíte riziko výběru neseriózního nájemníka například spekulanta nebo nesolventního zájemce, takoví nehledají nájem přes realitní kanceláře. Seriózní makléř všechno zařídí sám. Přijde, byt si prohlédne, nafotí a zařadí do nabídky realitky, pomůže i při stanovení ceny.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti INSTINKT REALITY s.r.o. – reality Domažlice.

Související příspěvky

Pracovní oděvy pro ženy – už nemusíte hledat v pánských variantách

redakce

Jak se zbavit vlhkosti a plísní v bytě

redakce

Počítejte s budoucími náklady a připravte se na ně

redakce

1 komentář

MAGDA 31. 7. 2019 at 19:29

Nyní si pronajímám byt v Wellcome Home w Katovicich – Super, pohodlné, dobré umístění, skvělý přístup. Všechno je zařízené. Stojí za to hledat takové skvělé nabídky

Diskuze je uzavřena.