TIPY

Jak na pravidelnou údržbu oken a dveří?

Aby vám okna i dveře dobře a dlouho sloužily, musíte jim věnovat patřičnou péči. Jak by měla vypadat?

Tak jako se musíme průběžně starat o své zdraví, zahradu, automobil či jízdní kolo, jistou péči je zapotřebí věnovat i naší domácnosti. Okna a dveře nevyjímaje. Z následujícího článku se dozvíte, na co konkrétně byste se měli zaměřit především.

Problémům s okny i dveřmi je vhodné předcházet

Dveře a okna patří mezi jedny z nejdůležitějších komponent domu i bytu. Ta nedostatečně odizolovaná například způsobují významné a v současné době tak nežádoucí tepelné ztráty. Přitom je poměrně snadné jim zamezit. Problémů s okny i dveřmi se ale může vyskytnout mnohem víc. Mohou vrzat, špatně se otvírat či přímo nedovírat. Těchto potíží je samozřejmě vhodné se zbavit hned v jejich zárodku. Nebo ještě lépe jim přímo předejít. Čím? Pravidelnou údržbou.

Promazávejte

Všechna okna by nezávisle na materiálu, z něhož jsou vyrobena, měla být pravidelně seřizována a jejich pohyblivé kovové části by měly být promazávány a čištěny. Frekvence této očisty primárně závisí na stupni znečištění prostředí, v němž se nacházejí. Směřují-li do rušné ulice, promazávejte je dvakrát ročně.

Kontrola těsnění

Další důležitou činností je pravidelná kontrola těsnění oken. Právě na tom záleží, zda se nám teplo drží v domě či naopak topíme Pánu Bohu do oken. To v době energetické krize rozhodně nechcete. Těsnění je také třeba v pravidelných intervalech impregnovat. Nebudete-li tak činit, ztvrdne, stane se nefunkčním a nutná bude jeho výměna.

Obraťte se na profesionály

Minimálně jednou do roka je také vhodné si na okna přizvat profesionály, kteří jim poskytnou odborný servis. Nutný je především pravidelný servis hliníkových oken, ale i plastových a dřevěných. Ten poskytují například v servisní a montážní společnosti Okna Minks (www.oknaminks.cz) která od roku 2003, kdy byla založena nainstalovala okna a dveře do více než 2 000 staveb. Jejich specializací je ale také oprava a servis dveří všech druhů.

Související příspěvky

Foukaná izolace – jaké má výhody?

redakce

Ventilátory a klimatizace zajistí příznivé prostředí v interiéru, i když venku panují tropická vedra

redakce

Několik dobrých rad, aby nová chladnička sloužila dobře a úsporně

redakce