TIPY

Jak elegantně vyřešit podbití krovů u střechy?

Nevíte, jak si poradit s podbitím přesahu vaší střechy? Nabízí se vám celá řada různých materiálů – od dřevěných palubek přes OSB desky až po palubky z plastu. Které z nich ale zvolit? Funkční a estetické řešení představují plastové palubky – ty vás totiž budou stát jen minimální údržbu. Dalšími možnostmi je kromě podbití krovů použití palubek u obkladu vikýřů, říms, štítů, sloupů, soklů a jiných částí exteriéru domu.

Podbití vám nebude sloužit jen jako zajímavá dekorace, ale především má vaši střechu ochránit před ničivými vlivy počasí. Je tedy zásadní, aby bylo skutečně kvalitní a především co nejdéle vydrželo. Mnoho dnešních materiálů tato kritéria snadno naplní. Dřevěné
i plastové palubky se volí kvůli své odolnosti a kvalitě – oba materiály mají něco do sebe. Dá se ale tak jednoznačně určit, který z nich je pro vás vhodnější?

 

Kladete důraz na bezúdržbovost? Vsaďte na plastové palubky

Přírodní dřevo se využívá v interiérech i exteriérech, protože je hezké na pohled a příjemné na omak. Jsou ale případy, kdy je spíše nevýhodné – neobejde se bez pravidelného ošetřování a aplikace různých ochranných nátěrů, jinak postupem času zešedne a zkroutí se.

Pokud vám tedy jde zejména o to, abyste s výsledným podbitím neměli vůbec žádnou práci, snadno se namontovalo a poté už vás jen těšilo na pohled, vyplatí se vám spíše pořízení plastových palubek. Počáteční investice může být sice o něco vyšší než v případě palubek dřevěných (to ale není pravidlem), ale na rozdíl od dřeva vás nebudou stát žádné dodatečné náklady. Jejich barva zůstane i po letech stále stejná a nebude u nich docházet ke kroucení. Kromě toho je snadno zvládne namontovat téměř každý.

Zdaleka největším přínosem je potom skutečnost, že jsou v podstatě bezúdržbové. Stačí je pouze občas opláchnout vodou.

Plnohodnotná náhrada dřevěných palubek

Plastové palubky seženete v mnoha barevných odstínech a provedeních. Jde o lehký materiál, který nezatěžuje konstrukci a velmi dlouho vydrží. Na pohled mohou připomínat i dřevo – podle toho, jakou máte představu.

Nemusíte se bát toho, že by působily příliš uměle. Hodí se k moderním novostavbám
i starším domům s klasičtějším rázem. Snadno pořídíte takové, které perfektně sladíte se zbytkem vašeho domova. Od barevného odstínu až po celkový styl – výrobci při jejich navrhování mysleli na všechno, nejen na praktickou stránku, ale i na tu estetickou.

Výsledné dílo nebude působit o nic méně přírodně než podbití ze dřeva, a – jako bonus navíc – vám nebude přidělávat žádné starosti.

Související příspěvky

Jak jsem vybírala správnou sedačku do obývacího pokoje

redakce

Hlavní výhody dřevěných pelet a jak je pořídit nejlevněji

redakce

Bez fotobuněk se neobejdou žádná vrata

redakce