TIPY

FOR ARCH 2019: Komfort znamená mít teplo i chlad

Jubilejní 30. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH se blíží. Ve dnech 17. až 21. září představí v PVA EXPO PRAHA novinky a trendy napříč odvětvími ve stavebnictví a chybět nebudou ani vystavovatelé oboru vytápění a větrání. Co za technologie veletrh nabídne a kde najdou návštěvníci odbornou radu? Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Rodinné domy postavené v minulém století, i starší, s velkou potřebou tepla jsou ideální pro modernizaci vytápění s využitím tepelných čerpadel. Čím větší potřeba tepla na vytápění, tím lepší poměr mezi výší investice a instalovaným výkonem. Zatímco ekonomická návratnost investice do zateplení fasády, pokud nebyla vynucena špatným stavem, se pohybuje v řádu 20, 30 a více let, investice do čerpadla se vyplatí mnohem dřív.

 

Komfort znamená mít teplo i chlad

S klesající spotřebou tepla na vytápění se zvyšuje i zájem o tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Původní účel klimatizace ochlazovat přehřáté prostředí a upravovat kvalitu vzduchu byl rozšířen o vytápění tím, že se zjednodušeně řečeno otočí tok tepelné energie z vnitřku ven na zvenku dovnitř. Komfort vnitřního prostředí závisí na technické úrovni. Nejlepší výrobky jsou nejen tiché, ale také automaticky směrováním proudu vzduchu provětrávají i nejvzdálenější kouty místnosti a působí i bez průvanu, neboť proud vzduchu směřují do místa, kde v místnosti není člověk.

 

Letní horka v poslední době přinesla další důvod pro pořízení tepelného čerpadla, původně využívaného jen jako zdroj tepla. „Je to jednoduché a vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou! S tepelným čerpadlem vyřešíte zároveň topení i chlazení vašeho domu. Nemusíte pořizovat zvlášť topení a klimatizaci, ale získáte zařízení 2 v 1,“ říká Ing. Lubomír Kuchynka ze společnosti AC Heating.

Pokud je pro nový dům k dispozici plynová přípojka, pak se příznivě (investičně i provozně) jeví vytápění a příprava teplé vody plynovým kondenzačním kotlem. Jde o osvědčený způsob, kdy odběratel není závislý jen na jednom druhu energie. V domech, kde již více jak desítku let funguje atmosférický plynový kotel, je nejvyšší čas přejít na kotel kondenzační. Minimální provozní úspora 10 %, v některých případech zjištěná úspora zemního plynu dosahující až 30 %, stojí za zamyšlení.

 

Nové požadavky na budovy od ledna 2020

Nové rodinné domy s malou potřebou tepla na vytápění jsou současným trendem. Nižší spotřeba tepla umožňuje ekonomicky příznivě využít přímou přeměnu elektřiny na teplo. Konstrukčně a investičně může jít o nejjednodušší způsob. Lze použít elektrické konvektory, sálavá otopná tělesa na stěnách, ale i na stropě, podlahové, stěnové či stropní vytápění.

0i4a8783

„Všechny novostavby realizované po 1. 1. 2020 musí splňovat podmínky pro zařazení do kategorie tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie, což samozřejmě vyvolává otázky, co bude jinak. Studie prokázala, že i po roce 2020 lze s elektrickým vytápěním splnit kritéria kladená platnou legislativou. Objektivně bude vyžadován vyšší podíl OZE – např. instalace střešní FVE – na druhou stranu lze dnes už i na tyto systémy využít některou ze státních dotací,“ říká Miroslav Petr ze společnosti Fenix, českého výrobce. Zlevněnou vstupenku získáte zde. Více na: www.forarch.cz.

 

Energeticky úsporná řešení od ČEZ: Fotovoltaika s bateriemi, elektromobil nebo EPC projekty

Jak komplexně řešit energetické úspory ve vašem domě nebo jak zabránit úniku energií z budov? Návštěvníci FOR ARCH se seznámí například s fotovoltaikou na střechu s ukládáním do baterie nebo s energeticky úspornými řešeními pro budovy jako je Rudolfinum nebo Národní divadlo, realizovanými formou EPC projektů.

Související příspěvky

Proč stavět na zelené louce, když se dají opravit zchátrálé objekty?

redakce

Mytí oken na obecním úřadě, čištění fasád Praha

redakce

Když pohledného stolaře políbí múza, umí víc než „jen“ vyrobit kvalitní a krásný nábytek z masivu

redakce